Espanjan luotsi vihjaa Iker Casillasin saavan vastuuta: ”Pelaamattomuus ei vaikuta”
Kuva: Getty Images
Maanosien mestaruusturnauksen Confederations Cupin maanantain vastaisena yönä Suomen aikaa aloittava hallitseva Euroopan ja maailmanmestari Espanja on valintaongelman edessä.
Aloittaako maalilla Barcelonan Victor Valdes, jolla on alla huippukausi seurajoukkueessa, vai palauttaa monivuotinen ykkösvahti Iker Casillas paikalleen, vaikka mies ei saanut keväällä minuutteja seurajoukkueessaan loukkaantumisesta toivuttuaan.
Espanjan päävalmentaja Vicente Del Bosque kertoi, että maalille löytyy peräti kolme varteenotettavaa vaihtoehtoa, mukaan luettuna Liverpoolin Pepe Reina.
– Sunnuntaina tiedämme, mikä on avauskokoonpanomme. Pääpiirteittäin olen päättänyt kuka pelaa, mutta minulla on kolme loistavaa maalivahtia, jotka ovat antaneet huippunäytöt seuroissaan, Del Bosque kertoi Goal.com:lle.
– Casillasilla oli tauko, mutta en usko, että hänen peluuttaminen sunnuntaina olisi minkäänlainen riski. Pohdimme, kuka on paras vaihtoehto peliin.
Del Bosque osaa arvata, millainen mullistus Casillasin korvien välissä on käynyt, kun mies ei noussutkaan takaisin Jose Mourinhon papereissa Real Madridin avaukseen loppukeväästä toivuttuaan alkuvuoden loukkaantumisestaan.
– Ymmärän Casillasia, koska hän on kaveri, joka kantaa paljon vastuuta. Tuollainen ei ole ollut helppoa hänelle.
Espanja ja Uruguay iskevät yhteen Brasilian itärannikolla sijaitsevassa Recifen kaupungissa klo 01.00 Suomen aikaa. YLE TV2 näyttää ottelun suorana. Jo aiemmin illalla pelataan Italian ja Meksikon välinen ottelu klo 22.00, mikä näkyy puolestaan TV1:ssä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- TOP 5: Nämä tähdet taistelevat MM-kisojen maalikuninkuudesta
- MM-kisojen ennakko, lohko F: Musta hevonen ja nouseva jalkapallomaa
- MM-kisoista puuttuu merkittäviä jalkapallomaita – nämä kovat joukkueet jäivät ulos
- L’Équipe: Ousmane Dembélé sanoi suorat sanat Kylian Mbappélle – iso vaatimus!
- Voi ei! MM-kisojen menestyjäehdokkaille isoja loukkaantumishuolia – tähdet ulos turnauksesta?
- MM-kisojen ennakko, lohko E: Potentiaalisin musta hevonen löytyy Etelä-Amerikasta
- Lionel Messistä tipahti rohkaisevaa tietoa aivan MM-kisojen alla
- MM-kisojen ennakko, lohko D: Yhdysvallat lähtee valtavien paineiden kanssa kotikisoihin
- Huipputuomari ulos MM-kisoista – USA esti pääsyn
- Pikkuhuuhkajien voittokulku jatkuu – nyt kaatui Norja!
- Vain päiviä ennen MM-kisojen alkua: FIFA joutui perumaan kohutun sääntömuutoksen
- MM-kisojen ennakko, lohko C: Brasilia lähtee jahtaamaan maailmanmestaruutta
- Pikkuhuuhkajien voittokulku jatkuu – nyt kaatui Norja!
- MM-kisoihin valmistautuva Lamine Yamal avasi Ballon d’Or -pettymystään – ”Luulin voittavani”
- MM-kisojen ennakko, lohko A: Kisaisäntä yrittää murtaa kirouksensa
- Huipputuomari ulos MM-kisoista – USA esti pääsyn
- MM-kisojen ennakko, lohko B: Kultainen sukupolvi jahtaa selkeää suosikkia
- MM-kisojen ennakko, lohko D: Yhdysvallat lähtee valtavien paineiden kanssa kotikisoihin
- Brasilialle raju takaisku MM-kisoissa: avauksen mies ulos – Man Unitedin suurhankinta mukaan!
- Haastattelu: Matias Siltanen toivoo siirron toteutuvan kesällä – ”Kun hyvä tarjous tulee, niin sitten mennään”