Skandaali kytemässä? – Münchenin tähtisiirtoon saattaa tulla mutka matkaan

© Kuva: Getty Images
Veikkausliigaa viikon aluksi! Käytä hyväksesi talletusbonus tai riskitön veto!

Athletic Bilbaon keskikenttämies Javi Martinez siirtyy Bayern Münchenin riveihin, kertoo baijerilaisseuran tiedote.

Sopimus ulottuu kesään 2017 asti. 23-vuotias Espanjan maajoukkuepelaaja on läpäissyt jo seuran lääkärintarkastuksen ja debytoi mahdollisesti jo lauantaina bundesliigaottelussa Stuttgartia vastaan. Mies kantaa Münchenissä pelinumeroa kahdeksan.

– Olen hyvin iloinen ja odotan innolla pelaamista seurassa, jolla on näin merkittävä historia, Martinez kommentoi.

Miten Baskimaassa reagoidaan?

Vaikka siirto vaikuttaa täysin selvältä,  esiin nousee kysmys: Onko tarinan viimeinen luku vieläkään kirjoitettu? Uutisoimme jo aiemmin tänään keskiviikkona, että Javi Martinez matkusti saksalaisseuran lääkärintarkastukseen ilman seuran lupaa. Bilbao julkaisi tiedotteen, jossa se ilmoitti asiasta ja ilmoitti myös vaativansa pelaajalta selitystä (uutinen).

Tuon tiedotteen jälkeen Baskimaasta ei ole virallisilta ilmoitusta Martinezin lähdöstä tullut.

Veikkausliigaa viikon aluksi! Käytä hyväksesi talletusbonus tai riskitön veto!
Edellinen artikkeliKuuma siirtosaaga paisuu: Tähtipelaaja luvatta Bayern Münchenin lääkärintarkastuksessa
Seuraava artikkeliRoman Eremenko isoveljen kanssa samassa joukkueessa: "Se on ollut aina unelmani"