Barcelonan Lionel Messillä on mahdollisuus jälleen korjata yksi ennätys nimiinsä, kun katalonialaisryhmä kohtaa keskiviikkona Mestarien liigassa Celticin vieraskentällä.
Argentiinalainen on lähellä rikkoa 103 vuotta vanhan ennätyksen, jota pitää hallussaan englantilainen Vivian Woodward. Britti viimeisteli Tottenhamin ja Chelsean sekä Englannin maajoukkueen riveissä 25 maalia kansainvälisissä peleissä kalenterivuoden 1909 aikana.
Kansainväliseksi osumaksi lasketaan maali, joka on syntynyt maajoukkueessa tai kansainvälisessä kilpailussa, kuten Mestarien liigassa.
Messi on viimeistellyt 22 maalia tänä vuonna, kun lasketaan hänen osumansa eurokentiltä sekä Barcelonan paidasta. Hänellä on vuoden aikana mahdollisuus lisäosumiin vielä neljässä ottelussa, kolme Mestarien liiga -ottelua sekä Argentiinan ystävyysottelu Saudi-Arabiaa vastaan.
Lähemmäksi ennätyksen rikkomista ovat päässeet aiemmin 22 maalia kalenterivuoden aikana iskeneet iranilainen Alli Daei (1996), brasilialainen Ronaldo (1997) sekä Omanin Al-Noobi (2001).
Kerroimme aiemmin, että Messi jahtaa myös yhden kalenterivuoden maaliennätyksen rikkomista (lue lisää tästä).