© Kuva: Getty Images

Supertähden sopimusneuvottelut yskineet – ManU iskee ME-tarjouksella väliin?

Ranskalaismedia Le 10 Sportin mukaan ManU suunnittelee maailmanennätystarjouksen tekemistä Neymarista. Seuran kerrotaan olevan valmis ostamaan miehen sopimuksen ulos 140 miljoonan punnan hinnalla. Mikäli pelaaja itse hyväksyy siirron, ei Barcelona voi olla myymättä miestä sopimuksen ehtojen mukaisesti.

Brassitähti on tällä kaudella näyttänyt, ettei hänen tasonsa kalpene edes vertailussa Lionel Messiin. Lähteen mukaan Neymarin sopimusneuvottelut Barcelonan kanssa eivät etene kunnolla, mikä antaa muille seuroille tilaisuuden houkutella pelaaja tykönsä.

Vaikka ManU:n peli kentillä on yskinyt, seuran taloudellinen asema on äärimmäisen vahva jalkapallomaailman suurimpien sponsorisopimusten vuoksi. Asiaa ei ainakaan heikennä Valioliigan ennätyksellinen tv-sopimus, joka tuo 2,9 miljardia puntaa seuroille jaettavaksi seuraavan kolmen kauden aikana.

» Katso Valioliigan ottelut, taulukko ja uutiset erikoissivultamme!