Huhut 50 miljoonan siirrosta romukoppaan – West Hamin virtuoosille pitkä jatkosopimus

West Ham solmi pelintekijätähtensä Dimitri Payet’n kanssa jatkosopimuksen aina vuoteen 2021. Kesällä Marseillesta seuraan tullut pelaaja ehti olla jo siirtohuhuissa Kiinaan, josta erään seuran kerrottiin jo valmistelevan hänestä peräti 50 miljoonan euron tarjousta. West Ham näytti kuitenkin omaa kunnianhimoaan pitämällä pelaajan.

– Kuten käytäntönämme on, tarkastamme erinomaisesti esiintyneiden pelaajien sopimuksia. Palkitsemme tällaisia pelaajia ja jatkamme sopimuksia, kun mahdollisuus siihen tulee. Dimitri on ollut tähtipelaajamme tällä kaudella, West Hamin varapuheenjohtaja David Sullivan kertoi seuran tiedotteessa.

– Halusimme myös osoittaa faneillemme, että olemme sitoutuneita rakentamaan joukkueen, josta voimme olla ylepä. Dimitrin tekniset kyvyt, pallotaidot, voimansa, maalinsa, syöttönsä ja asenteensa muodostavat kokonaisuuden, jonka seurauksena olemme nähneet riveissämme riemastuttavimman pelaajan moneen vuoteen.

Payet on tehnyt 18 peliin kuusi maalia ja antanut neljä maalisyöttöä Valioliigassa.

» Katso Valioliigan ottelut, taulukko ja uutiset erikoissivultamme!