© Kuva: Getty Images

Manchesterin ykköslehti vaatii potkuja: ”Louis van Gaalin uskottavuus riekaleina”

Manchesterin alueen ykköslehti Manchester Evening News urheilu vaatii kärkkäästi Louis van Gaalille potkuja, välittömästi. Joukkueen viimeisin konttaus oli tappio FC Midtjyllandille Eurooppa-liigan pudotuspeliottelussa.

– Louis van Gaalin uskottavuus ManU:n managerina on riekaleina. Hieno henkilökohtainen ansioluettelo on murennettu ja seuran oma maine rapisee kovaa vauhtia, joukkuetta läheltä seuraava toimittaja Stuart Mathieson kirjoittaa.

– Seuran omistajat Glazerit ja operatiivista toimintaa johtava Ed Woodward eivät saa jatkaa tämän kituuttamisen seuraamista enää hetkeäkään. Kun ottaa huomioon, että ManU on aikoinaan Mestarien liigassa kukistanut Barcelonan, Bayern Münchenin, Real Madridin ja Juventuksen, ei tällaista nöyryytystä voida hyväksyä.

» Katso Valioliigan ottelut, taulukko ja uutiset erikoissivultamme!