© Kuva: Getty Images

Chelsea-tähti Diego Costalta vastaus syytöksiin vastustajan puremisesta

Chelsea putosi eilen FA Cupista häviämällä Evertonille Goodison Parkilla numeroin 0-2. Chelsean ex-hyökkääjä Romelu Lukaku rankoi lontoolaisia kahdella osumallaan.

”Bluesin” nykyinen tähtihyökkääjä Diego Costa keräsi kuitenkin kamppailun jälkeen isoimmat otsikot – tosin varsin negatiivisessa mielessä. Espanjan maajoukkuemies sai toisen keltaisen kortin, ja hänet ajettiin pois kentältä toisella puoliajalla.

Isoimman kohun aiheutti se, että videokuvien perusteella näytti siltä, että Costa olisi tilanteessa purrut Evertonin Gareth Barrya.

Chelsea tiedotti ottelun jälkeen, että Costa oli keskustellut asiasta seuran edustajien kanssa.

– Diego puhui seuran edustajien kanssa ottelun jälkeen ja ilmaisi katumuksensa rikkeestä Gareth Barryyn, joka johti punaiseen korttiin. Diego ilmaisi kuitenkin hyvin selvästi, että hän ei purrut vastustajaa missään vaiheessa välikohtauksen aikana, kerrotaan tiedotteessa.

» Katso Valioliigan ottelut, taulukko ja uutiset erikoissivultamme!