Kärkimiehensä jättisummalla Kiinaan myynyt Atletico Madrid iskee hyökkääjämarkkinoille: Kuusi vahvaa ehdokasta

Vuoden alussa kärkimiehensä Jackson Martinezin 45 miljoonalla eurolla Kiinaan Guangzhou Evergrandeen myynyt Atletico Madrid on hyökkääjän tarpeessa, kun fanien lemmikki ja seuran entinen juniori, paluumuuttaja Fernando Torres ei ole saanut maalivirettään käyntiin.

Atletico Madrid aikoo Sport-lehden mukaan hankkia puhtaan kärkipelaajan ratkaisuksi maalipulaansa.

Ykkösehdokkaana Atleticolla on seuran entinen hyökkääjä Diego Costa, joka pelaa tätä nykyä Chelseassa. Valmentajanvaihdosta odottavan Chelsean liikkeet pelaajamarkkinoilla ovat vaikeasti ennakoitavissa, joten Costan paluu Madridiin on seuran kiinnostuksesta huolimatta hyvin epävarmaa.

Costan lisäksi Atletico tähyilee PSG:n Edison Cavania, Evertonin Romelu Lukakua, Liverpoolin Christian Bentekeä sekä Inter Milanin Mauro Icardia ja Carlos Baccaa.

Lisäksi madridilaisseuran suunnitelmissa on Eibarissa lainalla olevan Atletico-kasvatin Borja Bastonin tuonti takaisin emoseuraan. Baston on ollut kuluvalla kaudella ilmiliekeissä iskettyään 17 maalia ja tultuaan kertaalleen valituksi Espanjan liigan kuukauden pelaajaksi.

Atletico on Espanjan liigassa toisella sijalla pisteen paikallisvastustajaansa Real Madridia edellä.