Kelkka kääntymässä? – Mixu Paatelainen palkittiin Skotlannissa: ”Olen vain pieni osa”

Dundee Unitedin manageri Mixu Paatelainen on valittu Skotlannin Valioliigan helmikuun manageriksi.

Paatelainen johdatti joukkueen viime kuussa kahteen voittoon, yhteen tasapeliin ja yhteen tappioon. Dundee United on edelleen sarjajumbona kahdeksan pistettä toiseksi viimeisenä olevaa Kilmarnockia jäljessä. Joukkueella on vielä kymmenen ottelua aikaa nousta pois suoran putoajan paikalta.

–  Arvostan palkintoa. Se on hieno juttu, mutta olen vain pieni osa helmikuun menestystä. Palkinto kuuluu koko seuralle. Erityisesti pelaajille, mutta myös seuran taustahenkilöille, valmennukselle ja kaikille muille, kommentoi Paatelainen seuran verkkosivuilla.

– Fanit ovat tehneet myös osansa. Meitä on aina tuettu, ja se auttaa todella paljon. Tämä on meidän yhteinen juttu. Me olemme United.

Paatelainen siirtyi Dundee Unitedin manageriksi viime lokakuussa.