© Kuva: Juha Tamminen

Espanjan suurseura Veikkausliiga-seuran vieraaksi heinäkuussa

Tampereen Ilves täytti sunnuntaina 10. huhtikuuta 85 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi Ilves pelaa Ratinan stadionilla jalkapallo-ottelun espanjalaista suurseuraa Valenciaa vastaan. Heinäkuun 30. päivä pelattavasta ottelusta on tulossa suurin tapahtuma, jonka Ilves tämän vuoden aikana järjestää.

–   Tapahtumasta odotetaan ennen kaikkea hienoa ottelua, jossa Ilves pääsee haastamaan suuren ja mahtavan Valencian. Tarkoituksena on ehdottomasti järjestää tamperelaisille ja erityisesti junioreille ikimuistoinen tapahtuma, kertoo Ilveksen toimitusjohtaja Toni Hevonkorpi seuran kotisivuilla.

Valencia on tällä kaudella kuulunut La Ligan keskikastiin. Seura on voittanut maansa mestaruuden seitsemän kertaa ja pelannut järjestäen mm. Mestarien liigaa viime vuosina.

Edellisen kerran Espanjan herruus meni valencialaisille keväällä 2004. Samana vuonna seura voitti myös Uefa-cupin. Seura perustettiin vuonna 1919, joten Espanjan itärannikolla on muutaman vuoden kuluttua luvassa 100-vuotisjuhlat.

Ottelussa yksi tamperelainen jalkapallotarina saa arvokkaan päätöksen, kun Jussi Kujala pelaa vielä yhden kamppailun Ilves-paidassa: