© Kuva: Kai Lintinen

HJK avaa Veikkausliiga-kautensa kotiottelulla – ”Erittäin vaarallinen maalintekijä”

Veikkausliiga-kausi alkaa tänään kello 14:00, kun HJK saa vieraakseen IFK Mariehamnin.

Klubin päävalmentaja Mika Lehkosuo myöntää seuran verkkosivuilla, että tätä päivää onkin jo odotettu.

– Marraskuun viimeinen päivä aloitettiin harjoitukset ja pitkä talvi ja kevät ovat takana. Voi sanoa, että joukkue odottaa enemmän kuin innoissaan kilpailullisten pelien ja Veikkausliigan alkamista.

IFK Mariehamnissa on tapahtunut yksi iso muutos aiempaan, sillä joukkuetta vuodesta 2002 luotsannut Pekka Lyyski jätti seuran viime kauden päätteeksi. Päävalmentajavastuun jakavat tällä sesongilla Peter Lundberg ja Kari Virtanen. Pelaajisto sen sijaan on pysynyt pitkälti samana.

– Heillä on pitkä joukkue ja se on vaara hyökkäyspään erikoistilanteissa. Yksi tärkeimmistä asioista on pystyä eliminoimaan nämä. He pyrkivät tekemään laitoihin ylivoimia ja saamaan pitkillä syötöillä mahdollisuutta murtautumiseen, kommentoi Lehkosuo päivän vastustajaa.

– Hyökkäyspäässä (Aleksei) Kangaskolkka on ollut terveenä ja on erittäin vaarallinen maalintekijä. (Diego) Assis puolestaan kymppipaikalla on heidän pelin sielu, joka pystyy rakentelemaan hyvin ja laukomaan myös kaukaa, summaa Lehkosuo.

SEURAA MEITÄ MYÖS SOMESSA!
Facebookissa ja Twitterissä