© Kuva: Juha Tamminen

Inter avaa kautensa Veikkausliiga-kautensa – ”Nyt on tosi kysymyksessä”

FC Inter Turku kohtaa tänään kotikentällään FC Lahden kello 16:00 alkaen. Kamppailu on molempien ensimmäinen tämän kauden Veikkausliigassa.

Interin päävalmentaja Job Dragtsma kertoo seuran verkkosivuilla pitkän odotuksen olevan vihdoin ohi.

– Nyt on niin sanotusti tosi kysymyksessä. Pitkä harjoituskausi on takana nyt ja pääsemme vihdoin pelaamaan pisteistä Veikkausliigassa. Tätä on odotettu, joten joukkue on varmasti valmiina, lupaa Interin päävalmentaja Job Dragtsma.

Interiltä puuttuvat loukkaantumisten takia Adama Tamboura, Jukka Lehtovaara, Kennedy Nwanganga, Oskari Qvick ja Henri Lehtonen.

Lahdelta sivussa ovat varmuudella pitkäaikaispotilaat Jussi Länsitalo sekä Euller. Boris Tatarin pelaaminen on epävarmaa. Zenitistä lainalle tulleen Ivan Solovyevin pelilupa-asiat ovat kunnossa, ja mies on FC Lahden kokoonpanossa, kerrotaan seuran verkkosivuilla.

Kertoimet (Expekt):

FC Inter – Lahti , la 9.4. klo 16:00

1 2,25
X 3,00
2 3,10