Lehti: Tähtihyökkääjää tarjottu PSG:lle korvaamaan Zlatan Ibrahimovicin

Chelsean tähtihyökkääjä Diego Costa pelasi viime kaudella loistavasti ja oli tärkeässä roolissa seuran juhliessa keväällä Valioliigan mestaruutta.

Brittilähteiden mukaan kärkimies palasi kuitenkin seuran harjoituksiin viime kesänä huonossa kunnossa. Lisäksi huhuiltiin, että hän oli halukas jättämään seuran.

Costan alkukausi oli ala-arvoinen. 14 ensimmäistä ottelua toivat vain kolme maalia Valioliigassa. Espanjan maajoukkuemiehen otteet ovat kuitenkin parantuneet kauden edetessä, ja Costa on iskenyt kahdeksan maalia 10 viimeisessä Valioliiga-ottelussa.

Chelsean tulevaksi manageriksi ennakoitu Antonio Conte on ilmeisesti kuitenkin valmis päästämään Costa pois Lontoosta.

France Football -lehti kertookin nyt, että Costan agentti Jorge Mendes on tarjonnut pelaajaa PSG:lle. Ranskalaisseurahan menettänee kesällä tähtihyökkääjä Zlatan Ibrahimovicin, jonka sopimus on katkolla kauden päätteeksi.

Aiemmin on tosin spekuloitu, että Costa haluaisi mielellään palata takaisin vanhaan seuraansa Atletico Madridiin.