© Kuva: Pekka Mäntylä

IS: Helsinkiin suunnitellaan 25 000 katsojaa vetävää stadionia

HJK:n ja seuran stadionia operoivan yhtiön toimitusjohtaja Aki Riihilahti vahvistaa Ilta-Sanomille seuran suunnitelmissa olevan nykyisen, noin 10 000 -paikkaisen stadioninsa remontoimista ja laajentamista 25 000 katsojaa vetäväksi.

– Suunnittelu on ollut pitkään vireillä. Nyt muut hankkeet ja suunnitelmat – Olympiastadion ja esimerkiksi Garden – muuttavat aluetta niin paljon seuraaviksi vuosikymmeniksi, että meidän mielestämme alueen kaikki hankkeet pitäisi suunnitella samalla kertaa, Riihilahti kertoo.

Olympiastadionia nykyaikaistetaan parhaillaan ja HIFK:n suunnittelema Helsinki Garden olisi joukkueen uusi jääkiekkopyhättö, joka on saamassa tontin nykyisen hallin kulmilta.

HJK:n stadionhankkeen kustannusarvio on 25 miljoonaa euroa. Nykyinen stadion valmistui vuonna 2000, mutta HJK on tarvinnut esimerkiksi europeleihin erikoisluvan, koska stadion ei täytä nykyajan vaatimuksia mm. turvallisuudesta ja katsojille suunnatuista palveluista.

Stadionin omistaa kaupunki ja asiaa käsitellään Helsingin kaupungin kiinteistölautakunnassa tiistaina.