Raha vai uskollisuus? Valioliigan tähtihyökkääjän ulosostohinta 25 miljoonaa puntaa!

Leicesterin paidassa mestaruuden voittaneen ja vain maalin päähän maalikuninkuudesta 24 osumallaan jääneen Jamie Vardyn sopimuksen voi ostaa ulos kohtuullisen maltillisella 25 miljoonan punnan summalla, tietää Bleacher Report.

Tämän summan kuultuaan luulisi monenkin seuran havittelevan tehokärkeä. Toistaalta siirto vaatii pelaajan itsensä hyväksyntää, ja tietojen mukaan Vardyllä ei ole aikomusta lähteä seurasta, koska hän haluaa kokea Mestarien liigan pelit joukkueensa kanssa.

Vaikka Vardy on kovassa maineessa Englannissa, 29-vuotiaalla englantilaiskärjellä tuskin on hurjaa kysyntää muualla Euroopassa, koska näyttöjä esim. maajoukkueesta tai eurokentiltä on vähän. Mies on myös ollut todella lyhyen aikaa huipulla ja ikääkin alkaa jo kertymään.

Valioliigasta mies voisi löytää hyvinkin suuremman seuran suuremmalla palkkapussilla, mutta pelillisesti parempaa paikkaa ei saarivaltiosta miehelle löydy.

» Katso Valioliigan ottelut, taulukko ja uutiset erikoissivultamme!