© Kuva: Getty Images

Zlatanin hurja kausi päättyi pokaaliin – ”Tulin kuninkaana, lähden legendana”

Zlatan Ibrahimovic päätti vuonna 2012 alkaneen PSG-pestinsä upeasti Ranskan cupin voittoon, kun Marseille kaatui 4-2-lukemin ruotsalaisen itse ampuessa kaksi joukkueensa maaleista ja lisäksi hän syötti yhden maalin.

PSG voitti kotimaansa triplan eli myös liiga- ja liigacup-pokaalit. Eurokentillä menestystä ei taaskaan tullut. Kotimaan liigassa joukkue rikkoi liki kaikki mahdolliset ennätykset, kun seuraavat jäivät sarjassa yli 30 pisteen päähän.

34-vuotias Ibrahimovic on pelannut tällä kaudella uransa kenties parasta jalkapalloa – ainakin tehojen merkeissä. Hän teki 51 otteluun 50 maalia ja antoi 19 maaliin johtanutta syöttöä.

Kaikkiaan PSG-uransa aikana 180 otteluun syntyi 156 maalia ja hän juhli seuran kanssa peräti 12 pokaalia.

Ibrahimovic vahvisti jo aiemmin jättävänsä seuran kauden päätteeksi, mutta uudesta osoitteesta ei ole tietoa. Hän kommentoi tyylilleen ominaiseen tapaan pestiään äskettäin: ”tulin kuninkaana, lähden legendana”.