© Kuva: Getty Images

Vahvistus: Historiaa tehnyt mestarivalmentaja jättää La Liga -seuran – tilalle tulossa mielenkiintoinen nimi

Sevilla tiedottaa seuran historialliseen kolmeen peräkkäiseen Eurooppa-liigan mestaruuteen johdattaneen Unai Emeryn jättävän paikkansa päävalmentajana.

Emeryn uskotaan siirtyvän PSG:hen korvaamaan Laurent Blancin. Ranskalaisluotsi vei pariisilaisseuran ylivoimaiseen voittoon Ligue 1:ssä, mutta PSG ei taaskaan onnistunut saavuttamaan paikkaa Mestarien liigan välierissä.

Sevilla tiedottaa myös neuvottelevansa tällä hetkellä Jorge Sampaolin kanssa valmennussopimuksesta. 56-vuotias Sampaoli on tällä hetkellä työttömänä jätettyään tehtävänsä Chilen päävalmentajana tämän vuoden tammikuussa. Mies johdatti Chilen vuonna 2015 maan historian ensimmäiseen Copa American voittoon.