© Kuva: Juha Tamminen

Nyt meni Veikkausliigan sarjataulukko päin seiniä – kärkijoukkue puuttui ja seuran nimi väärin

Helsingin Sanomien tiistaisessa lehdessä Veikkausliigan sarjataulukko näytti vähintäänkin kummalliselta.

Nimittäin sarjataulukon kärjessä oli HJK, vaikka oikeasti sarjaa johtaa IFK Mariehamn, mutta joukkue oli jätetty pois koko taulukosta.

Lisäksi sarjan jumbojoukkueena oli ilmoitettu olevan PK-35, mikä sekään ei mennyt aivan putkeen. Nimittäin joukkue nimeltä PK-35 pelaa tällä hetkellä Helsingin piirin Kolmosessa lohkossa kaksi ja on siellä sarjan toiseksi viimeisenä.

HS tarkoitti varmasti PK-35 Vantaata sarjataulukossaan, mutta seuran koko nimi jäi kirjoittamatta oikein.

Lisäksi taulukko on hieman kummallisesti tehty, sillä putoajan viiva on kyllä laitettu oikein, mutta sarjataulukon toiseksi viimeinen joukkue joutuu karsimaan paikasta Veikkausliigaan Ykkösen toiseksi sijoittuneen kanssa, eikä sitä olla noteerattu taulukossa.

Inhimillisiä virheitä toki aina sattuu, eikä kyseessä onneksi ole maailmanloppu!

Jos et näe alla olevaa kuvaa, voit katsoa sen täältä.