© Kuva: Getty Images

Kuvat: Mestarien liigaan paluun tehneen seuran faneilta upeaa futiskulttuuria

Huuhkaja-pelaaja Kasper Hämäläisen edustama puolalainen Legia Varsova teki paluun Mestarien liigaan keskiviikkona sitten kauden 1995-96. Paluu Euroopan näyttämölle ei sujunut kovin ruusuisesti, mutta ainakin katsomon puolella nähtiin upeaa futiskulttuuria.

Legia hävisi Dortmundille rumasti 0-6. Legian päävalmentaja Besnik Hasi sanoi pelin jälkeen paluuottelun olleen katastrofi. Hämäläinen ei päässyt ottelussa kentälle.

Katsomon puolella nähtiin kuitenkin upeaa katsomotaidetta, kun Legian fanaattiset kannattajat olivat taiteilleet koko päätykatsomon kokoisen upean tifon. Lisäksi soihdut roihusivat tifon ympärillä komeasti. Tifossa oli kasvonsa seuran huivilla peittänyt kannattaja, joka piti käsissään arvontalipuketta, jossa luki seuran nimi.

”Legia Varsova. Arvaa, kuka on takaisin?”, tifossa luki.

Legian kannattajia on pidetty erittäin fanaattisina ja se myös näkyi katsomossa ottelun aikana.

Jos et näe alla olevaa kuvaa, voit katsoa sen täältä.