Taloustieteilijä: 60 miljoonaa Cristiano Ronaldolle toisi Juventukselle merkittävät voitot

© Kuva: Getty Images

Cristiano Ronaldon hankinta Real Madridista olisi Juventukselle taloudellisesti hyvin kannattava kiinnitys.

Taloustieteilijä Michelangelo Vernan mukaan 60 miljoonan vuosipalkan maksaminen portugalilaiselle toisi Serie A -jätille 50 miljoonan euron nousun tuloihin.

Juventus on maksamassa Ronaldosta 100 miljoonan euron siirtokorvauksen. Portugalilaisen vaatima 30 miljoonan euron nettopalkka vuodessa on edelleen keskustelun alla.

– Juventus myy tällä hetkellä 19 miljoonaa tuotetta ja palvelua brändillään. Manchester United, Real Madrid ja Barcelona kuitenkin myyvät neljä tai viisi kertaa enemmän, Verna kommentoi Sky Sport Italialle.

– Seuran on kehityttävä siinä päästäkseen seuraavalle tasolle. Ronaldon hankinta olisi merkki siitä. Jos he maksavat hänellä 60 miljoonaa vuodessa ennen veroja, hän toisi heille 50 miljoonan euron nousun tuloihin.

Calcio e Finanza uutisoi Juventuksen osakkeiden nousseen kolmessa päivässä pelkästään huhuilla 22 prosenttia. Seuran osakkaiden markkina-arvo on näin noussut 665 miljoonasta eurosta 825 miljoonaan euroon.

Osakkeiden arvonnousulla ei kuitenkaan voida maksaa Ronaldon palkkoja, ellei seura realisoi arvonnousua myymällä niitä.

Muokattu 6.7.2018 klo 12:28