© Kuva: Getty Images

Taloustieteilijä: 60 miljoonaa Cristiano Ronaldolle toisi Juventukselle merkittävät voitot

Voita kahden hengen matka Mestarien liigan puolivälieriin!

Cristiano Ronaldon hankinta Real Madridista olisi Juventukselle taloudellisesti hyvin kannattava kiinnitys.

Taloustieteilijä Michelangelo Vernan mukaan 60 miljoonan vuosipalkan maksaminen portugalilaiselle toisi Serie A -jätille 50 miljoonan euron nousun tuloihin.

Juventus on maksamassa Ronaldosta 100 miljoonan euron siirtokorvauksen. Portugalilaisen vaatima 30 miljoonan euron nettopalkka vuodessa on edelleen keskustelun alla.

– Juventus myy tällä hetkellä 19 miljoonaa tuotetta ja palvelua brändillään. Manchester United, Real Madrid ja Barcelona kuitenkin myyvät neljä tai viisi kertaa enemmän, Verna kommentoi Sky Sport Italialle.

– Seuran on kehityttävä siinä päästäkseen seuraavalle tasolle. Ronaldon hankinta olisi merkki siitä. Jos he maksavat hänellä 60 miljoonaa vuodessa ennen veroja, hän toisi heille 50 miljoonan euron nousun tuloihin.

Calcio e Finanza uutisoi Juventuksen osakkeiden nousseen kolmessa päivässä pelkästään huhuilla 22 prosenttia. Seuran osakkaiden markkina-arvo on näin noussut 665 miljoonasta eurosta 825 miljoonaan euroon.

Osakkeiden arvonnousulla ei kuitenkaan voida maksaa Ronaldon palkkoja, ellei seura realisoi arvonnousua myymällä niitä.

Muokattu 6.7.2018 klo 12:28

Voita kahden hengen matka Mestarien liigan puolivälieriin!