12 vuoden ajan Bayernia edustanut avainpelaaja poistuu seurasta – voitti yli 20 pokaalia

© Kuva: Getty Images

Bayern München tiedotti sunnuntaina Franck Ribéryn poistuvan seurasta kuluvan kauden jälkeen.

Ribéryn sopimus päättyy tähän kauteen, eivätkä osapuolet allekirjoita uutta jatkosopimusta.

Ranskalaispelaaja ehti edustaa Bayernia 12 vuoden ajan.

36-vuotias Ribéry on voittanut seurassa jopa 21 pokaalia ja pian voi tulla vielä kaksi lisää. Bayern voi nimittäin varmistaa Bundesliigan mestaruuden ensi viikon lauantaina voittamalla Leipzigin vieraissa. Myöhemmin toukokuussa Bayern ja Leipzig kohtaavat myös Saksan cupin finaalissa.

– Unelmani toteutui, kun saavuin Bayerniin. Jäähyväiseni on varmasti vaikea hetki minulle, mutta emme voi koskaan unohtaa sitä, kuinka paljon olemme voittaneet yhdessä. Olemme voittaneet yli 20 pokaalia, Ribéry muistutti seuran haastattelussa.

Ribéryn lisäksi myös Arjen Robben jättää seuran kesällä. Robben ilmoitti päätöksestään viime vuoden puolella.

– He ovat suuria pelaajia. Bayernin on kiitettävä kumpaakin ja järjestämme heille hienot ja tunteelliset jäähyväiset. He olivat osana yhtä Bayernin seurahistorian menestyksekkäimmistä jaksoista, Bayernin Karl-Heinz Rummenigge totesi.

Kaikki jääkiekon MM-kisoista: matsit ilmaiseksi, sarjataulukko, otteluohjelma…