Huuhkajien kapteeni Tim Sparv lähetti onnittelut tuoreelle Mestarien liigan voittajalle: ”Sinusta on kasvanut hemmetinmoinen pelaaja”

© Kuva: Getty Images

Hollannin maajoukkueen topparista Virgil van Dijkista tuli lauantaina Mestarien liigan voittaja, kun hän kukisti Liverpoolin kanssa Tottenhamin loppuottelussa 2-0.

Mestarien liigan pokaali oli kruunu Liverpoolin ja 27-vuotiaan van Dijkin mahtavalle kaudelle. Liverpool jäi Valioliigassa toiseksi, pisteen päähän Manchester Citystä, vaikka se hävisi koko sarjakauden aikana vain yhden ottelun. Seurahistorian kuudes voitto Mestarien liigassa korjasi kuitenkin kansallisilla kentillä kärsityn pettymyksen.

Van Dijk on niittänyt tällä kaudella menestystä myös henkilökohtaisella tasolla. Hänet valittiin Valioliigan sekä Englannin ammattilaisjalkapalloilijoiden liiton PFA:n äänestyksissä kauden parhaaksi pelaajaksi. Liverpoolin pelaajat ja kannattajat taas äänestivät hänet seuran tämän kauden parhaaksi pelaajaksi.

Euroopan jalkapalloliitto Uefa valitsi van Dijkin Mestarien liigan tähdistöjoukkueeseensa, ja hollantilaistoppari löytyy myös SuomiFutiksen vastaavasta listauksesta.

Suomen A-maajoukkueen kapteeni, keskikenttäpelaaja Tim Sparv, seurasi van Dijkin ammattilaisuran alkuaskelia hollantilaisessa Groningenissa vuosina 2010-2013. Van Dijk debytoi Groningenin edustusjoukkueessa toukokuussa 2011. Sparv, 32, siirtyi seuraan edellisen vuoden tammikuussa ruotsalaisesta Halmstadista.

Kaksikko pelasi Groningenissa yhdessä 52 ottelussa ja molemmat jättivät seuran kesällä 2013. Van Dijkin matka jatkui skotlantilaisen Celticin kautta ensin Valioliigan Southamptoniin ja sieltä viime vuoden tammikuussa Liverpooliin. Sparv vietti kauden saksalaisessa Greuther Fürthissä ennen siirtoaan nykyiseen seuraansa, tanskalaiseen Midtjyllandiin.

Sparv lähetti maanantaina sosiaalisessa mediassa onnittelut entiselle joukkuekaverilleen ja tuoreelle Mestarien liigan voittajalle.

– Onneksi olkoon, Virgil! Sinusta on kasvanut hemmetinmoinen pelaaja, ja ansaitset täysin kaikki kehut, joita saat, kommentoi Sparv Twitter-julkaisussaan.

– Yhdistit lahjakkuuden ja kovan työn ja sinusta tuli yksi maailman parhaista toppareista. Vaikuttavaa.

Myös Huuhkajien hyökkääjä Teemu Pukki kehaisi hiljattain van Dijkia, jonka kanssa hän vietti kauden 2013-14 Celticissä. Pukin mukaan van Dijkista näki jo silloin, että hollantilaistoppari on ”tosi kova jätkä”.

>>> Lunasta 10€ riskitön veto Liigaan. Tarjous voimassa vain tämän viikon!