Brasilialaistoimittaja pudotti leuat loksauttavan huhupommin: Lionel Messi haluaa jättää Barcelonan nyt ja heti!

© Kuva: Getty Images

Lionel Messi on mahdollisesti tekemässä lähtöä Barcelonasta. Brasilialaistoimittaja Marcelo Bechler uutisoi 33-vuotiaan argentiinlaistähden haluavan jättää syöksykierteessä olevan katalonialaisseuran jo tänä kesänä.

Bechler vihjasi mediatietojen mukaan vuonna 2017 ensimmäisenä Neymarin 220 miljoonan euron PSG-siirrosta.

Messin ja Barcelonan kausi 2019-20 oli seuran mittapuulla katastrofi. La Ligaan mestaruus meni Real Madridille. Mestarien liigassa taas Bayern München nöyryytti seuraa puolivälierässä 8-2-lukemin.

Messi on kuulunut Barcelonan organisaatioon vuodesta 2001 lähtien liityttyään teini-ikäisenä seuran akatemiaan. Maailman parhaana pidetty hyökkääjä nousi edustusmiehistöön kolme vuotta myöhemmin.

Messi on pelannut urallaan kaikki kilpailut huomioiden 731 ottelua Barcan paidassa ja tehnyt komeat 634 maalia. Kuusinkertainen Ballon d’or voittaja on juhlinut kymmenesti La Ligan mestaruutta ja valloittanut neljästi Mestarien liigan.