PK-35 Vantaa on kasaamassa kovaa joukkuetta, sillä seuran tavoite on liiganousu ensi kaudella.

Uusin kiinnitys on kansainvälistä kokemusta omaava kolossimainen hyökkääjä Jukka Santala.

Viime kaudella 26-vuotias maalitykki iski 13 osumaa FC KooTeePeen riveissä Ykkösessä. Liigakentillä Santala on edustanut FC Jokereita, HJK:ta ja FC Hakaa. Plakkarissa on 33 liigamatsia ja viisi maalia. Kansainvälistä kokemusta on karttunut Skotlannista, Tanskasta ja Ruotsista. Tässä vaiheessa uraa siirto Vantaalle tuntui oikealta ratkaisulta.

– Paluu pääkaupunkiseudulle tuntui luontevalta. PK-35 Vantaa haluaa kehittyä eteenpäin ja organisaatio on täällä kunnossa. Tavoitteellisuus oli yksi kriteeri seuraa valitessani, kertoo Santala seuran tiedotteessa.

Vantaalla odotukset ovat suuret, mutta kokenut hyökkääjä ei halua asettaa itselleen turhia paineita.

– Haluan olla auttamassa seuraa yhtä porrasta ylöspäin ja teen kaikkeni sen onnistumiseksi. Mitään virallista maalimäärää en halua tässä vaiheessa asettaa tavoitteeksi, mutta tiedän mitä hyökkääjältä odotetaan.

//