Iso-Britannia jäi aseettomaksi Brasiliaa vastaan – "Parannamme Olympialaisissa"

Ison-Britannian olympiajoukkue hävisi perjantaina Middlesbroughissa pelatussa ainoassa kisoihin valmistavassa ottelussaan Brasilialle 2-0. Brasilian maalit teki Englannin Valioliigassa Tottenhamissa ammattiaan harjoittava Sandro sekä nuori tähtipelaaja Neymar rangaistuspotkusta.
Brasilia muutenkin oli selkeästi hallitsevampi osapuoli. Britit saivat vain yhden laukauksen maalia kohti koko ottelun aikana Brasilian kahtatoista vastaan. Britannia pelasi vahvimmalla kokoonpanollaan, mukana mm. walesilaiset Ryan Giggs ja Craig Bellamy sekä Chelsea-kärki Daniel Sturridge.
Brittien päävalmentajana toimiva Stuart Pearce lupaili ottelun jälkeen, että joukkueen otteet paranevat, kun olympiapelit käynnistyvät ensi viikon torstaina Senegalia vastaan.
– Ensi viikko on tärkein viikko meille. Brasilia oli edellä kunnossa ja joukkueen yhtenäisyydessä, Pearce kertoi BBC Sport:lle.
Senegalin lisäksi Brittien kanssa samassa alkulohkossa pelaavat Arabiemiraatit ja huippukova Uruguay, jonka joukkueessa pelaavat mm. hyökkääjätähdet Napolin Edinson Cavani ja Liverpoolin Luis Suarez.
Avausottelun merkitys Pearcen suojateille on valtava, kun vain kaksi joukkuetta jatkaa lohkosta jatkopeleihin.
– Haluamme ottaa tästä pelistä positiiviset asiat mukaan – syöttöpelimme toimi hyvin hyökkäyskolmannekselle asti. Uskon, että sekin ratkeaa, kun pelaajien kunto nousee kisoihin mennessä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Italopodcast: Sardinian Varadona
- Pikkuhuuhkajien Casper Terho vaihtaa seuraa
- IF Gnistan hankki puolustajan Portugalista
- Hyökkääjä jättää HJK:n
- Liverpoolin Diogo Jota on kuollut auto-onnettomuudessa
- Ranskan kaikkien aikojen maalipyssyn ura Jenkeissä päättyi sopimuksen purkuun: ”Pelityyli ei sopinut minulle”
- Helmarit niukkaan voittoon EM-kisojen avausottelussa
- FF Jaro tarjosi jättiyllätyksen HJK:n vieraana – ratkaisijaksi nousi 17-vuotias lupaus
- Napoli vahvistamassa hyökkäystään jälleen
- KTP hankki ruotsalaisen veljeskaksikon
- Ranskan kaikkien aikojen maalipyssyn ura Jenkeissä päättyi sopimuksen purkuun: ”Pelityyli ei sopinut minulle”
- Hyökkääjä jättää HJK:n
- Pikkuhuuhkajien Casper Terho vaihtaa seuraa
- IF Gnistan hankki puolustajan Portugalista
- Napoli vahvistamassa hyökkäystään jälleen
- KTP hankki ruotsalaisen veljeskaksikon
- Italopodcast: Sardinian Varadona
- Liverpoolin Diogo Jota on kuollut auto-onnettomuudessa
- Virallista: Bayer Leverkusen teki ison hankinnan Liverpoolista
- Kommentti: Jalkapallomaailman järjestys horjui viime yönä, eikä ketään kiinnostanut – vielä