OPS-vahti Juhani Koponen siirtyi toissa vuonna Kokkolasta KPV:n riveistä Ouluun. Veskari kertoo seuran kausijulkaisussa olevansa tämän kauden ryhmään tyytyväinen.

– Tämän joukkueen aivan ehdoton vahvuus on pallollinen peli. Meillä on taas aivan älytön porukka pelaamaan, josta löytyy taitoa ja mukana on nyt enemmän ”äijiä”. Eli ei pelätä fyysistäkään peliä, vaan voidaan antaa tarvittaessa takaisin, Koponen kertoo.

Kipparin tehtäviä hoitava Koponen on päässyt uransa aikana haistelemaan liigatunnelmaa FC Jazzin riveissä. Mies toivoo tavoittelevansa viiden vuoden päästä kärkisijoja Veikkausliigassa, tällä kertaa oululaisseurassa. Lisäksi vahdilla on yksi sangen omituinen toive:

– Se, että pääsis joskus grillaamaan Marko Kiprusoffin ja Timo Jutilan kanssa voisi olla suurin haaveeni. MM-95 legenda Marko Kiprusoffin takia olen pelannut numerolla kaksi siitä lähtien, kun olen saanut itse päättää pelinumeron, Koponen veistelee.

Lue vahdin haastattelu kokonaisuudessaan seuran nettisivuilta.

Nyt 100 euroa ILMAISEKSI vedonlyöntiin – futikseen tai muihin kohteisiin!
Avaa pelitilisi tästä ja hyödynnä huikea tarjous!