RoPS-junnu säväytti: ”Ihme, jos ei tule kutsua ikäluokan maajoukkueeseen”
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigaan viime kauden päätteksi noussut RoPS on pelannut ilahduttavan hyvän Liigacupin. Alkulohkosta se otti voiton, mutta putosi niukalla tappiolla jatkosta puolivälierässä FC Lahdelle 0-1-lukemin.
RoPS:n vastuuvalmentajana ollut päävalmentajan poissaollessa ollut Tuomo Könönen piti tulosta epäoikeudenmukaisena.
– Joukkueurheilu on joskus epäreilua. Harmittaa todella poikien puolesta, ettei hyvästä matsista tullut mitään palkintoa. Maalit kuitenkin ratkaisevat, Könönen summasi Lapin Kansassa.
Kehua sai varsinkin keskikentän keskustassa pelanneet Ville Saxman sekä 18-vuotias Olli Pöyliö, joka upotti lohkovaiheessa KuPS:n vapaapotkumaalillaan.
– Pojat pelasivat Lahden Matti Klingan ja Joni Kaukon ihan pimentoon. Maajoukkuemies Kauko oli koko ajan askeleen perässä. Ihmettelen, jos Pöyliötä ei kutsuta ikäluokkansa maajoukkueeseen (U18).
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kanada 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – yleisö buuasi tylsälle pelille
- Ylen asiantuntijat lyttäävät MM-kisojen ensimmäistä pudotuspeliä – ”Nyt nähtiin todella huonoa jalkapalloa”
- Robert Lewandowskista tulossa Robin Lodin joukkuekaveri
- Norsunluurannikon kohuttu MM-tähti haluaa PSG:hen
- Mohamed Salahin pelikunto on kysymysmerkki ensimmäisen MM-pudotuspelin alla
- Ghanan valmentaja kritisoi MM-kisojen laajennusta: ”Raha puhuu”
- Kap Verden MM-kapteenia tutkitaan raiskauksesta – väitetty rikos tapahtui päiviä ennen Suomi-peliä
- Etelä-Korean presidentti tulistui maan pudottua MM-kisoista: ”Olen täysin ymmälläni”
- MM-kisojen tähtipelaaja ylisti Cristiano Ronaldoa – ”Hän on roolimalli”
- Hollannin hyökkääjä sai surullisia uutisia kesken MM-kisojen
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Näkökulma: MM-kisojen uusi formaatti loi lohkovaiheeseen epäreilun asetelman
- Ylen asiantuntijat lyttäävät MM-kisojen ensimmäistä pudotuspeliä – ”Nyt nähtiin todella huonoa jalkapalloa”
- Miksi Cristiano Ronaldo on pelannut jokaisen minuutin MM-kisoissa?
- Piskuisen maan MM-menestys tuo mukavan rahapotin suomalaisseuralle
- Robert Lewandowskista tulossa Robin Lodin joukkuekaveri
- Norsunluurannikon kohuttu MM-tähti haluaa PSG:hen
- Granit Xhaka neuvottelee siirrosta Valioliigan suurseuraan
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran