Juha Reinistä TPS:n toimitusjohtaja: ”Paras mahdollinen valinta”
Kuva: Juha Tamminen
FC TPS Turku Oy on nimittänyt uudeksi toimitusjohtajakseen Juha Reinin. Hän seuraa tehtävässään Marco Casagrandea, joka siirtyy Suomen Palloliiton pääsihteeriksi elokuussa 2013. 38-vuotias Reini aloittaa uudessa toimessaan 1.8.2013.
– Olemme saaneet parhaan mahdollisen jatkajan TPS jalkapallon johtoon. Reini tuo koko tähän organisaatioon taas uutta energiaa ja osaamista. Uskommekin, että hänellä on paljon uutta annettavaa niin olemassa olevien, kuin potentiaalisten uusien yhteistyökumppaneidemme suuntaan, FC TPS Turku Oy:n puheenjohtaja Jyrki Kurokallio painottaa seuran tiedotteessa.
– Reini tuntee suomalaisen jalkapallokentän ja hänen kontaktiverkostonsa on erittäin laaja myös maamme rajojen ulkopuolelle. TPS jatkaa menestyvänä kasvattajaseurana ja hän on henkilönä varmasti paras mahdollinen valinta kehittämään tätä TPS:n strategiaa.
Kokkolalaislähtöinen Reini on toiminut viime vuodet yrittäjänä sekä pelaajakonsulttina. Hän on auttanut useita suomalaispelaajia kansainvälisille kentille viime vuosina. Vaasan Palloseuran urheilutoimenjohtajana hän toimi vuosina 2008-2009. Reini muistetaan myös YLE Urheilun jalkapallon asiantuntijana.
– Haluan kehittää tätä suomalaista jalkapalloa seuratasolla ja olen äärimmäisen otettu siitä, että TPS valitsi juuri minut tähän vaativaan tehtävään. TPS on perinteinen, mutta myös moderni jalkapalloseura, Reini itse kommentoi uutta pestiään.
– TPS haluaa hyödyntää oman juniorityönsä kasvatteja, mutta olla samalla myös menestyvä kasvattajaseura ja se on linjana juuri oikea. Otan tämän uuden tehtäväni nöyränä, mutta samalla innokkaana vastaan, ja teen varmasti kaikkeni tämän seuran kehittämisen eteen, Juha Reini lupaa.
TPS on viime vuosina kuulunut kotimaisen jalkapallon kärkikaartiin. Viime vuonna joukkue juhli pronssisia mitaleita.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Raju purkaus Italiassa! Huippuvalmentaja kiehui omalle seurajohdolleen: ”Onko jotain sanottavaa?”
- Antonio Conte vihjailee – paluu Italian päävalmentajaksi?
- Tässä on Chelsean uusi manageri – Lukas Hradeckyn ex-valmentaja puikkoihin
- Nyt puhuu Saksan valmentaja – kieltäytyi kommentoimasta Manuel Neuerin tilannetta
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Pokaalipeikko kasvaa Cristiano Ronaldolla – taas kävi kylmät finaalissa
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Pokaalipeikko kasvaa Cristiano Ronaldolla – taas kävi kylmät finaalissa
- Melkoinen vastaanotto: Suomen uudet peliasut paljastivat ruman totuuden
- FIFA poistui Kiinasta tappio niskassaan
- Virallista: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Pornotähdeltä härski lupaus PSG-vahdille – totuus tuli vaimon suusta
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Elävän legendan taru jatkuu