Nousijaseuran puheenjohtaja vaahtoa ManU:n rangaistuspotkusta: ”Pelikieltoa filmaajille”
Kuva: Getty Images
Valioliiga-nousija Crystal Palacen puheenjohtaja Steve Parish on viikonlopun jäljiltä raivoissaan.
Lontoolaisryhmä hävisi ManU:lle lauantaina 0-2-lukemin. ManU:n avausmaali syntyi rangaistuspotkusta, kun erotuomari katsoi lontoolaisten keskikenttäpelaajan Kagisho Dikgacoin kaataneen ManU-laituri Ashley Youngin alueen sisällä.
Parish oli tilanteesta, mistä Palacen pelaaja sai lisäksi punaisen kortin, täysin eri mieltä. Young sai aiemmin filmauksesta varoituksen kahden loikan jälkeen, mutta Parish uskoi tämän kääntyneen hänen joukkuettaan vastaan.
– Youngin sukellus (,josta hän sai varoituksen) ja aiempi valitus siitä laittoi tuomarille painetta antaa tästä tilanteesta pilkun heille. Tapahtuma oli varmuudella alueen ulkopuolella ja tuskin oli edes rikekään.
– Lopputuloksena Youngille keltainen ja kolme pistettä, meille pelaaja vähemmän seuraavaan otteluun ja nolla pistettä. Jos maalintekotilanteen estäminen tuomitaan ulosajoksi, pitäisi sellaisen kalastaminen filmauksellakin johtaa ulosajoon ja pelikieltoon.
ManU:n johtomaali syntyi juuri ennen taukoa ja Wayne Rooney ampui toisen maalin vajaa kymmenen minuuttia ennen ottelun päätöstä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPS menettämässä Samuli Miettisen – ulkomaansiirto lähellä!
- Virallista: Axel Vidjeskog löysi uuden seuran
- Virallista: Laitahyökkääjä palaa Italiasta Suomeen – siirtyy Veikkausliigaan
- Haastattelu: Valioliigassa kiinnostusta herättänyt Terry Yegbe arvostaa aikaansa Suomessa – tähtää MM-kisoihin: ”Kuuluu suunnitelmiini”
- Ruotsalaisille jättipettymys Eurooppa-liigassa – toisessa ottelussa täysi kaaos
- Turun Inter menettää kaksi pelaajaa ulkomaille
- Donald Trump sai Fifalta tärkeän tehtävän
- Shefki Kuqi uusiin maisemiin
- Supersuositusta Alisha Lehmannista, 27, iso uutinen
- Deloitte: Real Madrid rikkoi ennätyksen – näin paljon suurseurat tienasivat