Valioliiga-manageri vertasi joukkueensa maalia yhteen kaikkien aikojen osumista: ”Parempi kuin Van Bastenin”
Kuva: Getty Images
Fulhamin hollantilaisluotsi Martin Jol vertasi hyökkäävän keskikenttäpelaajansa Pajtim Kasamin maalia Marco Van Bastenin huimaan volley-maaliin EM-finaalissa vuonna 1998, kun Hollanti voitti Neuvostoliiton finaalissa 2-0-lukemin.
Kasamin osuma syntyi maanantaina Valioliigassa, kun Fulham kaatoi Crystal Palacen 4-1-lukemin.
– Kasami kontrolloi palloa rinnallaan ja laittoi sen takakulmaan. Marcon maali oli oli erilainen. Niitä ei voi verrata, paitsi että tämä oli parempi! Jol kommentoi BBC Sportille maalia.
– En ole koskaan tehnyt parempaa maalia. Juoksi tyhjään tilaan ja syöttö oli täydellinen. Se oli upea maali, Sveitsin maajoukkuemies itse kuvaili onnistumistaan.
Van Bastenin maalia pidetään yhtenä EM-kisahistorian komeimmista ellei jopa kaikista komeimpana. Basten ampui omansa suoraan ilmasta yli selkänsä tulleen pallon ja veto meni pienestä kulmasta ohi maalivahdin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPS menettämässä Samuli Miettisen – ulkomaansiirto lähellä!
- Virallista: Axel Vidjeskog löysi uuden seuran
- Virallista: Laitahyökkääjä palaa Italiasta Suomeen – siirtyy Veikkausliigaan
- Haastattelu: Valioliigassa kiinnostusta herättänyt Terry Yegbe arvostaa aikaansa Suomessa – tähtää MM-kisoihin: ”Kuuluu suunnitelmiini”
- Ruotsalaisille jättipettymys Eurooppa-liigassa – toisessa ottelussa täysi kaaos
- Turun Inter menettää kaksi pelaajaa ulkomaille
- Donald Trump sai Fifalta tärkeän tehtävän
- Shefki Kuqi uusiin maisemiin
- Supersuositusta Alisha Lehmannista, 27, iso uutinen
- Deloitte: Real Madrid rikkoi ennätyksen – näin paljon suurseurat tienasivat