Italialaislähteiden mukaan Inter Milanin ranskalais-algerilainen kärkipelaaja Ishak Belfodil, 21, on siirtymässä West Hamin miehistöön.

Sky Sports Italian reportteri Gianluca Di Marzio kertoi Twitter-tilillään seuran edustajien neuvottelevan juuri Italiassa.

West Hamilla on ollut suuri puute hyökkäyksessä, kun seuran kesällä hankkima ennätysostos Andy Carroll ei ole pelannut minuuttiakaan loukkaantumisten vuoksi tällä kaudella. Vaikka brittihyökkääjä on palaamassa pelikuntoon, West Ham haluaa lisää leveyttä hyökkäysosastolleen.

21-vuotias Belfodil on pelannut tällä kaudella 10 ottelua Interin paidassa ja on tehnyt yhden maalin. Serie A:n kahdeksasta pelistä hän on pelannut avauksessa vain kertaalleen. Viime kaudella Belfodil teki Parmassa pelatessaan kahdeksan maalia 33 liigapeliin.

Hyökkääjä edusti nuorena Ranskan eri ikäkausimaajoukkueita, mutta valitsi Algerian edustusmaakseen aikuisissa. Hän on pelannut kaksi maaottelua Algerian paidassa.