Saksalainen Kicker kertoo, että Schalkesta Tottenhamiin vuosi sitten tammikuussa siirtynyt Lewis Holtby on turhautunut nykyseurassaan ja saattaa tehdä yllätyspaluun ex-seuraansa.

Hyökkäävä keskikenttämies pelasi kohtuullisesti alkukaudesta, mutta Andre Villas-Boasin lähdön myötä miehen peliaika kutistui minimiin Tim Sherwoodin alaisuudessa. Holtby on pelannut vain yhdessä ottelussa neljästä edellisestä, eikä ollut edes vaihtomiesten joukossa kahdessa edellisessä kamppailussa.

Goal-sivuston mukaan 23-vuotias pelaaja istuu agenttinsa kanssa alas seuran edustajien kanssa keskustelemaan tulevaisuudestaan. Schalke haluaisi miehen aluksi lainasopimuksella kevätkaudeksi paikkaamaan Jermaine Jonesin todennäköistä lähtöä.

Viimeistä sopimuskauttaan oleva Jones ei matkustanut seuran leirille Qatariin ja on saanut luvan etsiä uuden seuran itselleen.