Barcelona nappaamassa Valioliiga-seurojen miljoonapalkoilla kosiskeleman junioritähden
Barcelona on nappaamassa lupaavan eteläkorealaispelaajan Seung Woo Leen juniorivalmentajiensa suojelukseen. Mundo Deportivo -lehti kertoo, että korealaishyökkääjä saapuu vanhempiensa kanssa ensi maanantaina Espanjaan sopimuksen allekirjoittaakseen.
16-vuotiaassa Leessä on aineksia kovan luokan kaappaukseksi, sillä pojan perässä oli lukuisia eurooppalaisia suurseuroja. Liverpoolin ja Chelsean kerrotaan tehneen nuorukaiselle miljoonatarjoukset, mutta Barcelona veti kisassa kuitenkin pidemmän korren. Espanjalaislehti kuvaileekin Leetä ”yhdeksi maailman tavoitelluimmista pelaajista”.
Suurseurojen pelaajatarkkailu alkaa jo huipputalenttien ollessa hyvin nuoria, joten kisa pelaajien ensimmäisestä ammattilaissopimuksesta on kovaa. Lehti mainitsee vastaavina esimerkkeinä Chelsean nappaaman Josimarin, Arsenalin Pleguezuelon ja Liverpoolin Canósin. Nämä talentit sitoutettiin Valioliiga-seuroihin viime kesänä ja nyt oli Barcan vuoro voittaa tarjouskilpailu.
Barcelona saa samalla kaksi talenttia ”yhden hinnalla”, sillä organisaatioon siirtyy myös Seung Woo Leen veli Seung Jun Lee.
Woo Lee olisi saanut valioliigaseuroilta peräti neljä kertaa suuremmat vuositulot, mutta perhe valitsi seurakseen Barcelonan. Sovitun pelaajapalkkion lisäksi Barcelona maksaa perheen lennot sekä asunnon Barcelonassa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kanadan tähtikapteeni sivussa avausottelusta
- Marokolle isoja takaiskuja Brasilia-pelin alla – kaksi muutosta MM-joukkueeseen
- Haastattelu: Petri Vuorinen avasi HJK:n siirtoikkunasuunnitelmia
- Katso video: Etelä-Afrikan studiossa oltiin täysin sokissa avausottelun jälkeen
- Suomalaiset raivoavat MTV:lle – aivan liikaa mainoksia MM-kisojen aikana
- Tragedia: MM-kisat alkoivat surulla, kun saksalaisfani menehtyi ennen ottelua
- Näkökulma: Carlo Ancelottin nerokkuus voi tuoda Brasilialle 6. MM-pokaalin
- MM-kisojen toisessa ottelussa toinen puoliaika tarjosi viihdettä
- Bernardo Silva sai valita Espanjan huippuseuroista – yllätyspäätös uudesta seurasta
- Kylian Mbappé: ”Tulimme tänne tekemään historiaa”
- Näin katsot jalkapallon MM-kisojen ottelut ilmaiseksi
- Bernardo Silva sai valita Espanjan huippuseuroista – yllätyspäätös uudesta seurasta
- Jalkapallon MM-kisat 12.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Cristiano Ronaldo: ei hyvältä näytä – näin Portugalin MM-kenraalissa kävi
- FIFA:lta raju viime hetken päätös: MM-kisajoukkueen pelipaita hylättiin kielletyn yksityiskohdan takia
- Valioliiga-jätti näytti ovea – suomalaispelaaja vapaille markkinoille!
- MM-kisojen avausottelussa nähtiin jopa kolme punaista korttia
- Jalkapallon MM-kisat 11.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Japanin kapteeni jää sittenkin sivuun MM-kisoista – lopetti maajoukkueuransa
- KuPS putosi rangaistuspotkuilla Suomen Cupista – välieräparit selvillä