ManU:un viime kesänä kotimaansa Atlehtic Bilbaosta siirtynyt Ander Herrera, 25, on noussut yhtenä nimenä esiin Espanjan tuoreessa sopupelivyyhdissä.

Kaikkiaan 41 pelaajaa, valmentajaa ja jalkapallopomoa on tutkinnassa.

Syyttäjät väittävät, että peräti miljoona euroa olisi maksettu Levanten pelaajille, jotta he häviäisivät ottelun Zaragozalle kauden 2010-2011 lopussa. Ottelussa Zaragozan vaihtopenkillä istui nykyinen HJK-vahti Toni Doblas.

Oikeuden dokumentissa väitetään Herreran olleen yksi kymmenestä pelaajasta, joka oli nostanut kymmeniä tuhansia euroja Zaragozalta saamiaan rahoja. Epäiltynä ovat myös seuran ex-luotsi, nykyinen Japanin päävalmentaja Javier Aguirre sekä Atletico Madridin nykyinen kapteeni Gabi sekä 38 muuta pelaajaa ja virkailijaa.

Herrera, joka edusti tuolloin Zaragozaa, oli oikeuden dokumenttien mukaan yksi kymmenestä pelaajasta ja seuran virkailijasta, joka sai seuraltaan kymmenien tuhansien eurojen summan tililleen, nostaen sen ja antaneen sen osaltaan yhteiseen pottiin lahjuksien maksamista varten.

Tapaus on parhaillaan syyteharkinnassa.

(Päivitys 11.24.: lisätty maininta Toni Doblasista.)