HJK-johto löysi joukkueeseen testipelaajan Japanista: ”Taitava pallollinen pelaaja”
Helsingin Jalkapalloklubi uutisoi keskiviikkona twitter-tilillään japanilaisen Naoyuki Yamazakin liittyvän joukkueen harjoitusvahvuuteen viikon kestävällä testijaksolla.
Yamazaki 23, liittyy HJK:n harjoitusrinkiin Japanin nelosliigassa pelaavasta Azul Claro Numazun joukkueesta. Hän osallistui HJK:n kauden 2015 toisiin harjoituksiin keskiviikkona Talin jalkapallohallissa.
Yamazakin testijakso on seuraamusta HJK:n johtoportaan alkutalvesta tekemästä Japanin matkasta. Seuran toimitusjohtaja Aki Riihilahti ja urheilutoimenjohtaja Tuomo Saarnio vierailivat maassa tarkastelemassa pelaajia, pelejä sekä neuvottelemassa mahdollisista yhteistyökuvioista.
– Niillä on yhteys toisiinsa. Periaatteessa kuuluu siihen kokonaiskeissiin, Saarnio kertoo SuomiFutis-sivustolle.
Saarnion mukaan HJK ei aio hosua Yamazakin pelillisten taitojen tarkastelemisen suhteen. Japanilainen on alustavien suunnitelmien mukaan testillä viikon verran, jonka jälkeen tilannetta katsotaan uudelleen.
– Keskikenttäpelaaja. Sellainen taitava pallollinen pelaaja, joka on pelannut heidän nuorten maajoukkueessa. Katsotaan rauhassa, sen takia hän on tässä nyt testissä. Täällä on aina eri tilanne ja olosuhteet. Hän on nyt viikon verran meillä testissä, sen jälkeen ollaan vähän viisaampia, Saarnio sanoo.
Saarnion mukaan HJK ei testaa Yamazakin lisäksi muita pelaajia tällä hetkellä.
Edit 8.1. klo 16:32: Muutettu Yamazakin edustaman Azul Claro Numazun sarjataso.
Christos Zavros
Twitter @CZavros
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Erling Haalandin viime hetken maali jäi ärsyttämään vastustajan leirissä – ”Juuri niin tänään kävi”
- Zlatan Ibrahimović hehkuttaa Ranskan hyökkäystä: ”Pelottavaa”
- Graham Potter paljasti viestinsä Ruotsin pelaajille MM-putoamisen jälkeen: ”Vaikka he eivät haluaisi sitä kuulla…”
- Meksiko 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – peli alkoi tunnin myöhässä
- Ronald Koeman jättää Hollannin päävalmentajan pestin
- Kylian Mbappé ja Ranska tekivät selvää jälkeä Ruotsista MM-kisoissa
- Erling Haaland laukoi Norjan MM-neljännesvälieriin – seuraavaksi luvassa valtava haaste
- Ylen asiantuntija Marianne Miettinen kertoi – tämä voi selittää Euroopan maiden vaikeudet MM-kisoissa
- Suomen Cupin ensimmäinen finalisti selvillä
- Chelsean jättänyt Jimi Tauriainen löysi uuden seuran
- Chelsean jättänyt Jimi Tauriainen löysi uuden seuran
- Ylen asiantuntija Marianne Miettinen kertoi – tämä voi selittää Euroopan maiden vaikeudet MM-kisoissa
- LIVESEURANTA: Brasilia neljännesvälieriin!
- Ronaldo pyysi Zinédine Zidanea poistumaan Brasilian pukukopista: ”Tunnelma oli karmea”
- Jürgen Klopp äimistyi Saksan hylätystä osumasta: ”Arsenal teki 60 prosenttia maaleistaan tuolla tavalla”
- Neymar käskettiin takaisin lämmittelemästä – näin Carlo Ancelotti kommentoi
- Hollantilaislegendalta kovaa kritiikkiä Ronald Koemanille: ”Mitä valmentajan päässä oikein liikkuu?”
- Taas siirtouutisia Seinäjoelta – SJK myy toisenkin pelaajansa
- Yle: Maalitykki palaa KuPSiin
- Kylian Mbappé ja Ranska tekivät selvää jälkeä Ruotsista MM-kisoissa