RoPS-luotsi: ”On ollut paljon kirjoittelua meidän joukkueesta”
RoPS:n viikko ei tuloksellisesti jättänyt paljon käteen, kun HJK-tappion ja cupissa FC Interillä kärsityn tappion jälkeen tuloksena myös SJK:n vieraana sunnuntaina oli nolla pistettä.
RoPS:n päävalmentaja Juha Malinen uskoo silti, että Veikkausliigan alun perusteella RoPS:lle on tulossa hyvä kausi.
– Julkisuudessa on ollut paljon kirjoittelua meidän joukkueesta. Meidän piti osoittaa, että olemme joukkue. Tiesimme jo helmikuussa, että sarjan alku on tiukka, kun pelaamme HJK:ta ja SJK:ta vastaan. Heti tuli kovimmat joukkueet vastaan. Tänään tavoitteena oli näyttää kaikille, että olemme vahva joukkue. Siinä onnistuimme hyvin. Pelillisesti halusimme estää SJK:n pelinpyörittämisen. Kenttäpelissä olimme vahvempia.
– Haastavin juttu oli surkea kenttä. SJK rikkoi hyvin vahvasti meidän peliä. Meidän ilme oli hyvä ja teimme tästä hyvän pelin. Tästä tulee RoPSille erittäin hyvä kesä, sanoi Malinen SJK:n verkkosivuilla.
Hätätilanteessa maalivahdiksi kutsuttu MYPA:n entinen torjuja Ville Iiskola torjui maalilla erinomaisesti.
– Hyvä peli meiltä. Tämä oli kasvojen pesu edellisestä ottelusta. Puolustuksellisesti peli oli tosi hyvin kasassa. Muutama hyvä paikka oli, olisi voinut kääntyä meillekin. Kun jatkaa näin, niin varmasti tulee pisteitä. Muutettiin hiukan systeemiä torstain pelistä. Viime pelissä meni kaikki pieleen, ei todellakaan olla niin huonoja, sanoi Ville Iiskola.
LUE MYÖS:
- Maailmalla taivastellaan 18-vuotiaan hyökkääjän tilastoja: ”Todella mielenkiintoista”
- No nyt: Cristiano Ronaldo ja Al-Nassr saavuttivat ikivanhan maailmanennätyksen
- MM-voittaja Robert Lewandowskille: ”Kuka helv*tti sinä olet?”
- Rudi Vikström iski ensimmäisen maalinsa Ruotsissa
- Glen Kamara aloittanut kauden vahvasti – sivusto paljastaa positiivisen trendin
- Viljami Sinisalo jätettiin poikkeuksellisesti Celticin penkille
- CV kunnossa, työpaikka puuttuu – entinen Liverpool-pelaaja hakee seuraa työnhakusivustolla
- Miten tämä mies ei saa enempää peliaikaa? Bosnialaiskärki iski hattutempun Mestarien liigassa
- Video HJK:n voittomaalista nousi isoksi puheenaiheeksi
- Entisen tähtihyökkääjän kaudelle vahva alku: maali jokaisella laukauksella
- Video HJK:n voittomaalista nousi isoksi puheenaiheeksi
- CV kunnossa, työpaikka puuttuu – entinen Liverpool-pelaaja hakee seuraa työnhakusivustolla
- Miten tämä mies ei saa enempää peliaikaa? Bosnialaiskärki iski hattutempun Mestarien liigassa
- Entisen tähtihyökkääjän kaudelle vahva alku: maali jokaisella laukauksella
- Viljami Sinisalo jätettiin poikkeuksellisesti Celticin penkille
- Virallista: Tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja
- Suomalaiskaksikon Mjällby pelaa surkeaa kautta – valmentajalle potkut
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Vincent Kompanylta uhmakasta puhetta Mestarien liigasta
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”