Markkasen kommentti: Lehkosuon oikeat ratkaisut
Huuhkajien valmentajaspekulaatioihin saatiin yksi vastaus maanantaina, kun HJK ilmoitti tehneensä päävalmentajansa Mika Lehkosuon kanssa jatkosopimuksen vuoteen 2018 saakka. Lehkosuo itse kertoi kysyttäessä, että on sopinut Palloliiton kanssa, ettei jatka A-maajoukkueen apuvalmentajana.
En näe tilanteelle mitään muuta vaihtoehtoa kuin sen, että koko muukin valmennusjohto lähtee sunnuntai-iltana irtisanotun Mixu Paatelaisen mukana. Maajoukkue on tällä hetkellä siinä tilassa, että niin kauan kuin sen ympärillä toimii Paatelaisen aikakauden toimijoita, niin kauan siitä on pelaajien takaraivossa olemassa ajanjaksosta muistuttava kaiherrus. Saattaa sellainen olla toki muutenkin, mutta miksi tätä mahdollisuutta ei minimoitaisi, kun siihen on kerran tilaisuus.
Lehkosuo keskittyy siis nyt HJK:hon. Ympyrät tulevat hetken aikaa olemaan pienemmät kuin mihin mies maajoukkueen luotsina pääsisi, mutta tyvestä puuhun noustaan.
HJK on toimitusjohtaja Aki Riihilahden johdolla alkanut viime vuosina ottaa viimein niitä askeleita, joilla se on selvästi erottunut omaksi saarekkeekseen kotimaisessa jalkapallossa. Klubi ei tällä hetkellä ole vielä lähelläkään sitä tasoa, jota se tavoittelee, ja jolle Riihilahti joukkoineen haluaa sen nostaa. Lehkosuo, joka ei työssään keskity vain edustusjoukkueen tuloksiin, on pedanttina miehenä koko seuran kehittämisessä erittäin hyvä työkalu.
A-maajoukkueeseen mies ehtii kyllä myöhemminkin.
Panu Markkanen
Twitter @PanuMarkkanen
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Neymar vei kaiken huomion, vaikka fiasko tuli muualtakin – ”Yksi surkeimmista pelaajista maajoukkueen historiassa”
- Upea osuma: Jari Litmanen, 55, yllätti veskarin lähes puolesta kentästä – katso video
- Jalkapallon MM-kisat 2026: Joukkueet ja pelaajat
- Kaan Kairinen Saksaan? Bundesliigaseura valmis maksamaan ison siirtokorvauksen
- Jani Honkavaara pettyi Djurgårdenin suoritukseen: ”Se on vastuullani”
- Lehti: Ville Koski siirtymässä pysyvästi Alavésiin
- Nyt se on varmaa! Neymar palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- Suomi on yksi jalkapallon isoista vientimaista – MM-kisaisäntä jää taakse
- Nazinhosta Lukas Hradeckyn seurakaveri?
- Ronald Koeman junior pisti isäänsä paremmaksi – maalivahti teki maalin
- Odotetuin MM-kokoonpanojulkistus tänään suorana netissä
- Upea osuma: Jari Litmanen, 55, yllätti veskarin lähes puolesta kentästä – katso video
- Suomi on yksi jalkapallon isoista vientimaista – MM-kisaisäntä jää taakse
- Ronald Koeman junior pisti isäänsä paremmaksi – maalivahti teki maalin
- Kaan Kairinen Saksaan? Bundesliigaseura valmis maksamaan ison siirtokorvauksen
- Lehti: Ville Koski siirtymässä pysyvästi Alavésiin
- Nyt se on varmaa! Neymar palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- Neymar menetti hermonsa vuoden tärkeimpänä päivänä – oliko se siinä?
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle