Veikkausliigaseura hankki hyökkääjän – vietti vielä viime helmikuun ManU:n testileirillä!
Kuva: Juha Tamminen
Kotkalainen KTP on solminut loppukauden pituisen sopimuksen englantilaisen hyökkääjän Drew Lewiksen, 20, kanssa. Sopimus sisältää option myös ensi kaudesta. Seura kertoo asiasta verkkosivuillaan.
Lewis ei ole ainakaan tilastojen valossa eilisen teeren poika. Hän viimeisteli Southportin alle 21-vuotiaiden joukkueessa viime kaudella peräti 40 osumaa.
Suuri maalimäärä herätti monen seuran, muun muassa valioliigajätti Manchester Unitedin kiinnostuksen maalipyssystä. Lewis kävi ManU:n testissä helmikuussa, mutta jäi ilman sopimusta.
KTP:n päävalmentajan Sami Ristilän mukaan uusi hankinta on tervetullut lisä joukkueen hyökkäyspelaamiseen.
-Toivottu lisä meidän hyökkäyspäähän. Toiveissa on onnistumisia maalinteossa jo tällä käynnissä olevalla kaudella. Drew on arvaamaton ja ennen kaikkea kehityskelpoinen kaveri. Hän on jo nyt osoittanut, että maaliverkot löytyvät, Ristilä kertoo KTP:n verkkosivuilla.
-Totta kai aikaa kuluu vielä totutellessa suomalaiseen pelityyliin ja muutenkin uuteen ympäristöön. Tämä on Drew:lle muutenkin iso juttu, sillä kyseessä on hänen ensimmäinen ammattilaisseura ja hänellä itsellään on varmaan suuret odotukset sen suhteen. Tavoitteet pitää kuitenkin pitää realistisina ja mennä maltilla eteenpäin.
Myös Lewis on mielellään tuoreesta sopimuksesta. Hän odottaa innolla pääsevänsä näyttämään pian taitonsa Veikkausliigassa.
-Todella hyvillä mielillä jään tänne ja odotan innostuneena tulevaa. Kaikki on hoitunut täällä alkumetreistä lähtien hienosti. Toivottavasti onnistun mahdollisimman paljon maalinteossa ja tätä kautta pystyn auttamaan joukkuetta jatkossa.
-Joukkue on hyvä ja se pyrkii pelaamaan hyvää jalkapalloa. Tämä sopii minulle todella hyvin, sillä pidän sen tyylisestä pelaamisesta, hänjatkaa.
Mikäli Lewiksen paperiasiat saadaan ajoissa kuntoon, on tämä jo lauantaina KTP:n mukana Jaroa vastaan pelattavassa ottelussa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MM-kisoissa loistanut maalivahtisankari sai ison siirron
- Neymar teki kaksi maalia ja hölmöili pelikiellon
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Itävallassa melkoinen yllätys: tennistähti vaihtaa mailan nappulakenkiin
- Mark van Bommel MM-kisajoukkueen peräsimeen
- KOK: Fifan ja Donald Trumpin touhuja ei tutkita
- HJK vahvisti erittäin nimekkään lainahankinnan
- Sinnikäs Jaro kukisti SJK:n kutkuttavassa paikallisottelussa
- Italian päävalmentajaksi yksi kärkihakija – ura laskussa
- Jättisiirto: Hollannin laituri hurjalla siirtosummalla eksoottiseen liigaan
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Kuka ansaitsee Ballon d’Orin? Luis Figo nimesi oman suosikkinsa
- Jürgen Klopp kertoi suunnitelmansa – näin Saksasta tulee jälleen voittava joukkue
- Jürgen Klopp latasi suorat sanat saksalaismedialle: ”Lähden heti, jos…”
- Lähteet: MM-kultaa voittanut saksalaislegenda palaa maajoukkueeseen
- HJK vahvisti erittäin nimekkään lainahankinnan
- Itävallassa melkoinen yllätys: tennistähti vaihtaa mailan nappulakenkiin
- Tässäkö on MM-kisatähden seuraava seura? Neuvottelut käynnissä
- Mark van Bommel MM-kisajoukkueen peräsimeen
- Jättisiirto: Hollannin laituri hurjalla siirtosummalla eksoottiseen liigaan