Mika Mäkitalo pelaa Rovaniemen Palloseuran keskikentällä myös ensi kaudella.

Veikkausliigan mestaruudesta taisteleva RoPS tiedotti Mäkitalon jatkopestistä maanantaina. Mäkitalon sopimuksessa oli vuoden optio, joka päätettiin nyt käyttää.

– Alkukauden vaivojen jälkeen Mika pääsi äkkiä vauhtiin. Mielellään pidämme tuollaisen pelaajan riveissämme, joka säilyttää hyvän tason illasta toiseen. Loppukaudestahan hän on ollut yksi joukkueemme luottopelaajista, toteaa RoPS:n urheilujohtaja Jari Ilola seuran nettisivuilla.

Keskikentän raataja on aloittanut opiskelut Rovaniemellä, ja muutenkin mies viihtyy kaupungissa.

– Erittäin hyvillä fiiliksillä jatkan RoPS:ssa. Täällä on uusi hieno stadion ja ensi vuonna mennään taas Eurooppaan. Odotan jatkumoa tämän kauden hyvälle menestykselle, toivottavasti joukkueen ydinryhmä pysyy hyvin kasassa ja saadaan hyvä jengi kasaan ensikaudellekin, Mäkitalo kertoo tyytyväisenä.

Mäkitalo on pelannut tällä kaudella peräti 31 ottelua. Maaleja on syntynyt kolme kappaletta.