Kolme Arsenalin luottomiestä jäämässä ilman uutta sopimusta?
Kuva: Getty Images
Tomas Rosicky, Mathieu Flamini ja Mikel Arteta saattavat kaikki pelata viimeistä kauttaan Arsenalissa.
London Evening Standard -lehden mukaan viimeistä päätöstä ei ole vielä tehty, mutta Tykkimiehet miettivät jo tulevaisuutta ilman tätä kolmikkoa. Kaikkien kolmen sopimus päättyy kuluvaan kauteen. Toisin sanoen pelaajien on annettava kovia näyttöjä, jotta Arsenal-ura jatkuisi.
Rosicky täytti viime kuussa jo 35 vuotta. Keskikenttäkonkari ei ole pelannut vielä minuuttiakaan tällä kaudella ja on sivussa jouluun asti polvivaivan vuoksi. Rosicky oli lähtökuopissa jo viime kesänä, mutta Arsenal lopulta käytti 12 kuukauden option.
Myös Flaminin pelit näyttäisivät olevan takana Arsenalissa. Maaliskuussa 32 vuotta täyttävä ranskalainen on ainakin osan seurajohdon näkemyksen mukaan pelannut jo parhaat pelinsä. Tilalle saattaa tulla nuorempi keskikenttämies.
Flamini on toisaalta arvostettu pukukoppipelaaja, joten ehkä se saattaa tuoda vielä jatkoa. Sama pätee myös Artetaan, joka puolestaan täyttää 34 maaliskuussa.
Arsene Wenger päättää kolmikon kohtalosta kauden aikana. Jos sopivat korvaajat löytyvät, saattaa koko kolmikko vaihtua.
LUE MYÖS:
- Näin Jacob Friis kommentoi Huuhkajien karmaisevaa tappiota Ylelle
- Lukas Hradecky Ylelle: ”Olen huolissani”
- Huuhkajille karu ilta – alun šokkimaali riitti Valko-Venäjälle
- Cristiano Ronaldo avasi suunsa kohusta – kova syytös maajoukkuevalmentajasta
- Pikkuhuuhkajat nousi neljästi tasoihin Kosovossa – tie vie EM-jatkokarsintaan
- 15 sekuntia! Huuhkajille karmea alku Valko-Venäjää vastaan
- Jacob Friis kommentoi Glen Kamaran tilannetta Ylelle: ”En ymmärrä”
- Miralem Pjanićin outo heitto Cristiano Ronaldosta olikin puuta heinää
- CNN: Cristiano Ronaldo ei aio palata – asetti yhden ehdon maajoukkueelle
- Haastattelu: VPS:n kanssa jatkosopimuksen tehnyt Jussi Nuorela tähtää ulkomaille – ”En ole koskaan salannut sitä”
- Pikkuhuuhkajat taistelee U21 EM-kisapaikasta – kokoonpano, tv-lähetys ja lohkotilanne
- Huuhkajat kohtaa Valko-Venäjän – kokoonpano, tv-lähetykset ja lohkotilanne
- Jonatan Johanssonilta tiukka vastaus Glen Kamarasta
- Otto Ruoppi sivuun Pikkuhuuhkajien karsintaottelusta
- Doni Arifi on jäänyt penkille Saksassa: ”Tämä on nyt tilanne, enkä ole tyytyväinen”
- Jani Honkavaaran luottopelaaja herättää kiinnostusta Valioliigassa
- Zinédine Zidanen Ranska takoi maaleja hurjana
- CIES:n parhaiden nuorten listalle ylsi kolme suomalaista – Matias Siltanen napsi kovia päänahkoja
- Lista: HJK esiintyy edukseen – hallitsevampi kuin Napoli tai AS Monaco
- Huuhkajilla on nyt käsissään ”erikoinen tilanne”