Yksi ManU:n legendaarisen ikäluokan pelaajista ottaa seuran akatemian komentoonsa

ManU:n legendaariseen Class of 92 -ikäluokkaan kuulunut Nicky Butt on nimetty seuran akatemian vetäjäksi.

Edellä mainittu ikäluokka muodosti aikoinaan ManU:un suuruuden vuosien rungon, mihin kuuluivat myös David Beckham, Gary ja Phil Neville, Ryan Giggs ja Paul Scholes. ManU voitti näiden miesten johdolla Englannin nuorten cupin vuonna 1992, useita Valioliiga-mestaruuksia ja kruununa oli Mestarien liigan voitto keväällä 1999.

Butt, 41, esiintyi ManU:n edustusjoukkueessa 387 kertaa vuosina 1992-2004. Hän on kuulunut seuraorganisaation valmennusportaaseen vuodesta 2012 reservijoukkueiden ja alle 19-vuotiaiden joukkueen valmentajana.

– Nickyllä on seuran perintö ja tavat veressään. Hän oli luonnollinen valinta tähän tehtävään, seurapomo Ed Woodward kommentoi BBC:lle.

– Seuran kasvattina minulle on suuri kunnia päästä jakamaan saamiani arvoja ja asenteita seuraaville sukupolville.

ManU on rukannut akatemiaansa kovalla kädellä uuteen kuosiin, jotta seura saisi takavuosien tapaan nostettua säännöllisesti pelaajia edustusmiehistöön omista joukoistaan.

» Katso Valioliigan ottelut, taulukko ja uutiset erikoissivultamme!