RoPS sai kovan paluumuuttajan hyökkäykseen – ”Sopeutui hämmentävän hyvin”

Kesken viime kauden RoPS:aan saapunut 30-vuotias amerikkalaishyökkääjä John Oluremi William palaa  RoPS-paitaan. Tärkeässä roolissa RoPS:n joukkueessa viime kauden lopulla – mm. 3+2-tehot 10 ottelussa – ollut Oluremi on tehnyt seuran kanssat_t alkavan kauden loppuun saakka kestävän sopimuksen.

– Oluremin paluu joukkueeseen on todella mieluinen asia. Hänen sopeutumisensa meidän peli-ideaan saavuttuaan joukkueeseen viime kaudella kesken kauden, oli hämmästyttävää. Hän oli loppukaudella yksi tärkeä lenkki hopeajoukkueessamme, RoPS-luotsi Juha Malinen iloitsee seuran kotisivuilla.

– [Hänen joukkueeseen liittymisensä myötä] meillä on laidoille laittaa hyvässä vireessä olevat pelaajat, kun [Jean Fridolin] Nganbe Nganbekin on hyvässä iskussa, Malinen päättä.