Veikkausliigan sensaatio kamppailee jopa mestaruudesta – ”Kauden päätavoite jo saavutettu”
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigassa eletään jännittäviä vaiheita, kun kolmantena lymyävä Tampereen Ilves saa sunnuntaina vastaansa yhdeksäntenä olevan PS Kemin.
Komeasti kauden aikana esiintynyt Ilves lähtee otteluun ennakkosuosikkina. Vaikka Ilves onkin liigan kärkipäässä ja peli on sujunut hyvin, ovat PS Kemi -kohtaamiset ovat olleet vaikeita keltapaidoille. Kauden kolmesta kohtaamisesta (kaksi Veikkausliigassa ja yksi Liigacupissa) Ilves on onnistunut saamaan aikaiseksi vain yhden tasapelin.
Päävalmentaja Jarkko Wiss kertoo SuomiFutis-sivustolle Ilveksen muuttaneen pelityyliään kauden aikana, kun päätavoite sarjapaikan varmistumiselle selvisi jo aikaisessa vaiheessa.
Sarjapaikan varmistumisen seurauksena moni pelaaja on saanut peliaikaa ja tärkeää kokemusta pääsarjatason peleistä. Wiss näkeekin pelaajarotaation ja pelityylin muuttamisen olleen yksi syy hyvälle kaudelle tähän asti.
Viime kierroksen KuPS-voiton jälkeen myös vedonlyöntisivustost reagoivat Ilveksen menestykseen. Esimerkiksi Betsson pudotti Ilveksen kerrointa roimasti, ja nyt tamperelaisten mestaruudesta rahat saisikin takaisin ”vain” 13,5-kertaisena.
Kolmannen sijan ohella myös paikka ensi kauden Eurooppa-liigan karsinnoissa on lähellä. Wiss kertoo SuomiFutis-sivustolle, että karsintapaikka olisi mukava lisä hyvään kauteen, mutta Ilves kuitenkin jatkaa omalla tyylillään loppuun asti.
Kauden päätavoitteen täyttyminen, sarjapaikka, on jo varmistunut, joten Wiss ei ota asiasta paineita, vaikkei europelipaikkaa tulisikaan.
Ilveksellä onkin vielä kovia koitoksia edessä, sillä Veikkausliigan viimeisissä kahdessa ottelussa tulevat vastaan sarjan kaksi kärkijoukkuetta eli HJK ja IFK Mariehamn. Voitot niistä peleistä, ja jopa mestaruus olisi vielä mahdollinen.
Ilves kohtaa PS Kemin sunnuntaina Tammelassa kello 18.30.
Oiva Lonka
Twitter @OivaLonka
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Liitot kapinoivat Gianni Infantinoa vastaan – toimittaja vihjaa hurjasta suunnitelmasta
- Iso ero budjeteissa ei näkynyt – KuPS ja TPS tasasivat pisteet
- Käsittämätön tilanne – purkupallo aiheutti kolarin jalkapallo-ottelussa
- Romelu Lukaku näytti vihreää valoa suurseuralle – onko tässä tuleva kohde?
- Suru-uutinen: Lionel Messin isä on kuollut 68-vuotiaana
- Lehti: Gianni Infantinolla oli salasuhde – Uefa maksoi naisen ulos järjestöstä
- Katso video: Roman Eremenko täräytti yhden kauden upeimmista maaleista
- Juuri nyt: Argentiinan jalkapalloliitto tukee Gianni Infantinoa
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- Inter-vahvistuksen röyhkeä esiintulo veti sanattomaksi – voi verrata Diego Maradonaan
- Romelu Lukaku näytti vihreää valoa suurseuralle – onko tässä tuleva kohde?
- Käsittämätön tilanne – purkupallo aiheutti kolarin jalkapallo-ottelussa
- Iso ero budjeteissa ei näkynyt – KuPS ja TPS tasasivat pisteet
- Liitot kapinoivat Gianni Infantinoa vastaan – toimittaja vihjaa hurjasta suunnitelmasta
- Lehti: Gianni Infantinolla oli salasuhde – Uefa maksoi naisen ulos järjestöstä
- Suru-uutinen: Lionel Messin isä on kuollut 68-vuotiaana