Huuhkajien faneilla meni kuppi nurin Pertti Alajaan – lue kriittinen tiedote tästä!
Kuva: Juha Tamminen
Suomen Maajoukkueen Kannattajat ry on huolestunut Palloliiton ja etenkin sen puheenjohtajan Pertti Alajan toimista.
Niinpä ry:n hallitus julkaisu nettisivuillaan tiedotteen, jonka sisältö on luettavissa alla:
Suomen Maajoukkueen Kannattajat ry on huolestunut Suomen Palloliiton toiminnasta
Suomen Maajoukkueen Kannattajat ry:n hallitus esittää vakavan huolestuneisuutensa Suomen Palloliiton ja sen puheenjohtajan Pertti Alajan viimeaikaisen toiminnan johdosta. Viimeksi Suomen Palloliitto, Pertti Alaja ja sen myötä myös koko suomalainen huippujalkapalloilu saivat negatiivista julkisuutta valmentajavaihdoksesta uutisoinnin yhteydessä.
Puheenjohtajan tehtävä on johtaa organisaationsa toimintaa, eikä urheilun saralla Suomen suurimman kattojärjestön toiminnasta ole viime kuukausien aikana jäänyt kovin vakuuttavaa kuvaa. Tällä viikolla Suomen Palloliitto tiedotti erottaneensa Hans Backen päävalmentajan tehtävästä ja palkkaavansa tilalle Markku Kanervan lähettämällä siitä yhden tiedotteen. Lisäksi puheenjohtaja Pertti Alaja antoi videohaastattelun Palloliiton omalla kanavalla, ilman että media sai esittää minkäänlaisia vastakysymyksiä.
Vuonna 2015 Palloliitto järjesti avoimen haun uudesta maajoukkueen päävalmentajasta. Hakuprosessin etenemistä ei kommentoitu millään tavalla, ja Palloliitto valitsi valmentajaksi Hans Backen. Valintaa tehtäessä Backe ei ollut aktiivisesti valmentanut vuosiin missään, vaan toimi jalkapallon parissa televisiokommentaattorina. Palloliiton mielestä Hans Backe oli kuitenkin paras vaihtoehto tehtävään vaikka Backe ei edes ollut valmis aloittamaan maajoukkuevalmentajana välittömästi. Vain reilu vuosi valinnasta Backe vapautettiin tehtävistään.
Tätä ennen paljon huomiota oli saanut esimerkiksi Fifan korruptioskandaali, joka myös oli omiaan heikentämään lajin ja sen keskeisten toimijoiden mainetta kansalaisten keskuudessa. Silloinkaan Palloliiton johtohenkilöt eivät kommentoineet asiaa mediassa.
Näillä perusteilla Suomen Maajoukkueen Kannattajat ry:n hallitus vaatii Suomen Palloliitolta ja sen johtohenkilöiltä muutoksia toimintaansa ja avoimuutta tiedottamiseen. Viimeaikaisella toiminnalla ei ole ollut mitään sellaisia positiivisia vaikutuksia, jotka veisivät suomalaista huippujalkapalloilua millään tavalla eteenpäin.
Suomen Maajoukkueen Kannattajat Ry:n hallitus
Uutinen päivitetty 15.12 klo 17:13: otsikosta korjattu kirjoitusvirhe.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Suositaanko Cristiano Ronaldon seuraa? – tähtitoppari raivostui
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- John Guidetti uskoo Jani Honkavaaran saavan potkut kesken kauden
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Haastattelu: Urho Nissilä jäämässä ensi kaudeksi Unkariin
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Jättipaukku lähellä Suomen Cupissa – 17-vuotias debytantti astui esiin ”ikimuistoisessa jännitysnäytelmässä”