Ykkösen seura kiinnitti 14-vuotiaan lahjakkuuden – ”Voimassa en välttämättä vielä pärjää”

Jalkapallon Ykkösessä pelaava Oulun Palloseura on solminut kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen 14-vuotiaan oululaislahjakkuuden Joona Juntusen kanssa.
Juntunen kuuluu ikäluokkansa maajoukkuerinkiin.
– Peliminuutteja on tarkoitus saada lisää ja lisää sopimuksen aikana. Treenaan nyt koko ajan miesten mukana sekä B-junioreissa, joten eiköhän tässä varmasti kehitytä pelaajana. Pyrin haastamaan vastustajat jokaisella osa-alueella. Voimassa en välttämättä vielä pärjää, mutta nopeudessa, ketteryydessä ja taidossa kyllä pärjään, Joona Juntunen sanailee.
Pelipaikaltaan nuorempi Juntunen on vasen pakki tai vasen toppari. Joonan isoveli Matias Juntunen on pelannut OPS:ssa jo kymmenen kautta. Pikkuveli yllätti ja samalla vakuutti OPS:n valmennusryhmän toissa lauantaina Pietarsaaressa pelatussa harjoitusottelussa FF Jaroa vastaan.
– Kolmen vuoden kuluttua katsotaan tilanne uudestaan, että päästääkö isä-ukko lähtemään mihinkään tai että olenko tarpeeksi hyvä lähtemään mihinkään, Joona Juntunen hymyilee.
OPS-managerina 11 kauttaan aloittava Joonan isä, Miika Juntunen, painottaa kaikkien pelaajien saavan Palloseurassa peliaikaa ansionsa mukaan.
– On aina hienoa, kun oululainen juniori nousee edustusjoukkueeseen.
– Tällaiset juniorit, joita voi nostaa miesten peleihin, ovat olleet viime vuosina vähissä. Itse nousin aikoinani OPS:n Suomen mestaruusjoukkueeseen 15-vuotiaana. Se on ihan sama oletko 15 vai 50 vuotta, parhaat pelaavat. Riippuu pelaajasta itsestään, paljonko hän ansaitsee peliaikaa, Miika Juntunen kertoo.
Joona Juntunen on Palloseuran yhdestoista sopimuspelaaja. OPS kohtaa viikonvaihteessa AC Oulun Suomen Cupin ottelussa Heinäpään jalkapallohallissa.
Lähde: OPS-tiedote
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- MM-kisoissa säväyttänyt kiistanalainen joukkue vahvistuu entisestään
- Pohjois-Amerikan paras maa on selvinnyt
- Gaddafi FC nousee kotimaansa pääsarjaan
- Hyvä vai huono juttu? HJK hätyyttelee Mestarien liigan kärkeä yhdessä tilastossa
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS
- Helmareille kirvelevä tappio Norjaa vastaan
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Eurooppa-liiga
- Mestarien liiga
- MM-kisoissa säväyttänyt kiistanalainen joukkue vahvistuu entisestään
- Hyvä vai huono juttu? HJK hätyyttelee Mestarien liigan kärkeä yhdessä tilastossa
- Bayern Münchenin Jamal Musialan kammottavasta loukkaantumisesta lohduton ensiarvio – Manuel Neuer syytti PSG:n supertähteä: ”Hän oli valmis ottamaan riskin”
- Pohjois-Amerikan paras maa on selvinnyt
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Gaddafi FC nousee kotimaansa pääsarjaan
- SJK esitteli nimekkään paluumuuttajan – helikopterilla paikalle
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Onni Valakarilla tulikuuma ilta MLS:ssä!
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS