Arsenal-legendalta suoraa tekstiä: ”Wenger ei voi enää luottaa Öziliin”
Kuva: Getty Images
Arsenalin entinen luottopuolustaja Martin Keown uskoo, että joukkueen manageri Arsene Wenger ei voi enää luottaa saksalaiseen pelintekijään Mesut Öziliin, jolla on käynnissä viimeinen sopimusvuotensa lontoolaisseurassa.
Özil, 28, liittyi Arsenaliin vuonna 2013 Real Madridista ja on kuulunut ”Tykkimiehien” avainpelaajiin monen kauden ajan.
Arsenalin heikko menestys viime kauden Valioliigassa näkyi kuitenkin vaikeuksina sopimusneuvotteluissa. Ykköstähdet Özil ja Alexis Sanchez eivät ole suostuneet allekirjoittamaan uutta kontrahtia seuran kanssa. Sanchez oli kesällä lähellä siirtoa Manchester Cityyn, mutta diili kariutui loppuhetkillä. Näillä näkymin sekä Özilin että Sanchezin taival Arsenalissa on päättymässä ensi vuonna.
Viime aikoina saksalaistähti Özil on ollut siirtohuhujen kohteena. Kiinnostuneina seuroina on mainittu muun muassa Internazionale Milano ja Manchester United.
Keownin mukaan Wengerin on mahdotonta enää luottaa pelaajaan, joka pyörii jatkuvien siirtohuhujen kohteena eikä halua allekirjoittaa uutta diiliä.
Entisen Arsenal-pelurin mukaan Wenger osoitti luottamuksen puutteensa jo maanantaina, kun hän nimesi Özilin vaihtopenkille 2-0-voittoon päättyneessä ottelussa West Bromwich Albionia vastaan. Özil tuli kentälle vasta 83. minuutilla.
– Özil on tällä hetkellä se pelaaja, johon en itse luottaisi henkisesti, ja uskon, että hän ei pelaa tänään (maanantaina), koska valmentaja ei voi luottaa häneen enää, sanoi Keown Radio 5 Liven lähetyksessä.
– Jos mietitään kesän harjoituskautta, Özil ei ollut Saksan joukkueessa (Confederations Cupissa), hän tuli takaisin lomilta heti ensimmäisenä päivänä eikä ollut mukana kauden avauksessa (Community Shieldissä). Hänen ympärillään liikkui epävarmuutta.
– Viime vuonna hän ”katosi” peleistä pariksi kuukaudeksi. Uskon, että se on hänen taktiikkansa päästä pois seurasta.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Espanja teki selvää jälkeä Ranskasta ja eteni MM-finaaliin!
- Hurja eurotrilleri Kuopiossa! KuPS Mestarien liigan toiselle karsintakierrokselle
- FC Lahdelle uusi jatkosopimus
- Ghanalaisvahvistus Veikkausliigaan
- Haastattelu: Samuel Chukwudi jätti SJK:n ja siirtyi Itävaltaan – ”Onneksi tämä toteutui”
- Michael Olisen some-temppu ihmetytti faneja – takana oli koskettava tarina
- Matias Siltanen avautui vaikeasta siirtosaagasta: “Ehkä urani raskain viikko”
- Didier Deschamps: ”Espanja on ehdoton ennakkosuosikki”
- Katso video: Norjan MM-sankarit palasivat kotiin – huima vastaanotto
- Ex-Valioliiga-hyökkääjä latasi suorat sanat MM-välierästä: ”Englanti murskaa Argentiinan”
- Altti Hellemaa siirtyy Allsvenskanista Veikkausliigaan
- ”Jalokivi” pysyy Italian Serie A:ssa
- Matias Siltanen aloitti Djurgårdenin pelin poikkeuksellisesti penkiltä – näin seura kommentoi
- Peter Crouch: Tuomari teki oikean ratkaisun hylättyään Norjan maalin – ”Sinun on mentävä maahan…”
- Ranskan päävalmentaja paljasti – tämä on Kylian Mbappén pelikunto ennen MM-välierää
- Zlatan Ibrahimovićilta brutaali tuomio Englannin MM-pelaajasta: ”Yksi mies vajaalla”
- Tehot Veikkausliigassa poikivat satojentuhansien eurojen siirron – joukkueessa nyt kaksi suomalaista
- Äkkirikastunut englantilaisseura iski taas – kiinnitti kaikkien tavoitteleman supertähden
- Lähteet: Tässä on Uruguayn uusi päävalmentaja – MM-sankari ottaa ohjat
- Fifan myöntämä poikkeuslupa pääsee käyttöön viimeistä kertaa – MM-välierä kohteena