FC Barcelona laittoi kentällä jälleen melkoisen shown pystyyn lauantai-iltana Barcelonan paikalliskamppailussa Espanyolia vastaan. Lionel Messin hattutemppu siivitti Barcelonan 5-0-voittoon.

Messin hattutempun jälkeen Gerard Pique sekä Luis Suarez kaunistelivat vielä loppulukemia ottelun viime hetkillä.

Vaikka peliesitys kentällä oli silmiä hivelevä ja uudet hankinnat (Ousmane Dembele ja Paulinho) pääsivät kentälle, ei kannattajat antaneet armoa seurapresidentti Josep Maria Bartomeulle.

Kannattajat alkoivat huutaa Suarezin 5-0-maalin jälkeen ”Bartomeu eroa!” -huutoja, jotka lopulta AS:n mukaan täyttivät lähes koko stadionin. Bartomeu seurasi ottelua omasta presidentin aitiostaan, eikä voinut olla kuulematta kannattajien huutoja.

Lisäksi Barcelonan entinen puheenjohtajaehdokas sekä nykyistä hallitusta äänekkäästi vastustava Agusti Benedito keräsi ennen ottelua nimiä seuran jäseniltä osoittaakseen epäluottamuslauseen Bartomeua kohtaan. Seuran mukaan Beneditolla on syyskuun 19. päivään asti aikaa kerätä 16 570 nimeä.