Miten käy FC Barcelonalle, jos Katalonia itsenäistyy? Asiasta erimielisyyksiä
Kuva: Getty Images
Katalonian lajiliittojen unionin presidentti Gerard Estrevan mukaan FC Barcelonalla on mahdollisuus valita, pelaako se jatkossa Katalonian vai Espanjan pääsarjassa.
Itsehallintoalue Katalonian parlamentti päätti keskiviikkona järjestää kansanäänestyksen lokakuussa lakiluonnoksesta, joka koskee Katalonian irtautumista Espanjasta, kertoo Helsingin Sanomat.
Lakiluonnoksen mukaan alue julistautuu itsenäiseksi kahden vuorokauden kuluttua kansanäänestyksestä, jos äänestäjien enemmistö kannattaa Espanjasta irtautumista.
Estrevan mukaan Barcelonaa ei pakotettaisi ulos Espanjan La Ligasta, vaikka itsehallintoalue irtautuisikin Espanjasta. La Ligan presidenti Javier Tebas on kuitenkin aiemmin sanonut, että Espanjan parlamentin olisi käsiteltävä uusi laki ennen kuin yhtäkään katalonialaista jalkapalloseuraa päästettäisiin takaisin Espanjan pääsarjaan.
Barcelonan lisäksi Espanjan La Ligassa pelaavat tällä kaudella myös RCD Espanyol ja Girona, jotka ovat molemmat Kataloniasta.
– Jos Katalonia jättää Espanjan, Barcelonalla olisi mahdollisuus valita, mihin liigaan se haluaa jatkossa osallistua, sanoi Estreva Marcan mukaan.
LUE MYÖS:
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa