Ecuadorin valmentajalla kiperä tilanne edessä – tehtävänä riistää kotimaansa paikka MM-kisoissa

Ecuadorin maajoukkueen päävalmentajalla Jorge Celicolla on tiistaina kova paikka edessä, kun hän johdattaa ryhmänsä MM-karsintojen viimeiseen otteluun Argentiinaa vastaan.
Celicon, 53, miehistöllä ei ole enää ottelussa panosta. Ecuador on Etelä-Amerikan karsintalohkossa kahdeksantena, viiden pisteen päässä jatkokarsintaan oikeuttavasta paikasta.
Argentiina taistelee tiistaina elämästä ja kuolemasta. Se on tällä hetkellä lohkossa kuudentena ja jäämässä siten MM-kisoista kokonaan sivuun ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1970. Argentiina voi lunastaa Ecuadoria vastaan paikan MM-kisoihin tai jatkokarsintaan, mutta ilman voittoa sen mahdollisuudet kumpaankaan ovat häviävän pienet.
Ecuadorin käskyttäjä Celico on toiminut tehtävässään vasta muutaman viikon. Hänet nimitettiin Gustavo Quinterosin seuraajaksi syyskuussa. Celico hävisi ensimmäisessä ottelussaan Chilelle 1-2, ja Ecuadorin viimeinenkin toivo paikasta MM-kisoihin kuivui kasaan.
Tiistain ottelu Argentiinaa vastaan saattaa olla Ecuador-luotsille kuitenkin vielä pahempi paikka. Argentiinassa syntynyt ja varttunut Celico murskaisi voitolla hyvin todennäköisesti kotimaansa MM-kisahaaveet.
– Kohtalo laittaa eteesi asioita, joita et osaa edes kuvitella, kuvaili Celico tilannetta TyC Sportsin haastattelussa.
– Minulla on iso velvoite Ecuadorin ihmisille, sillä olen viettänyt valmentajan urani täällä. Minun on oltava kiitollinen siitä ja tehtävä parhaani, kuten minun kuuluu.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Sofia Manner häkeltyi historiallisesta unelmasiirrostaan maailmanluokan sarjaan – tämä yksityiskohta kiinnitti huomion: ”Ihan naurattaa miten identtinen se on”
- Katso: Saksassa käsittämätön oma maali – ”Nyt tapahtuu hirveitä”
- Lukas Hradecky ja Natalia Kuikka valittiin jälleen Vuoden pelaajiksi – Captain’s Ball Kaj Natrille
- Huuhkajista tuttu Albin Granlund löysi uuden seuran Veikkausliigassa
- FC Hongan Sofia Mannerille huippusiirto ulkomaille – liigahistorian suurin siirtosumma
- Huippumaalintekijä hylkäsi tarjoukset Saudi-Arabiasta pelatakseen Mestarien liigassa – agentti: ”Tunteilla on enemmän arvoa kuin öljyrahoilla”
- 6-1! Suomalaismaalivahdin joukkue järjesti murskajaiset Konferenssiliigassa
- Toni Korkeakunnas hehkutti uransa päättävää Perparim Hetemajta – nämä HJK-ikonin ominaisuudet keräsivät arvostusta
- HJK-yleisön viimeistä kertaa kohdannut Toni Korkeakunnas kuvaili kannattajiin luomaansa poikkeuksellista yhteyttä – ”Kyllä sitä on kiitollinen”
- Iso päänahka! Huuhkajat-pelaajalta loistoesitys Eurooppa-liigassa
- Huuhkajista tuttu Albin Granlund löysi uuden seuran Veikkausliigassa
- Iso päänahka! Huuhkajat-pelaajalta loistoesitys Eurooppa-liigassa
- Huippumaalintekijä hylkäsi tarjoukset Saudi-Arabiasta pelatakseen Mestarien liigassa – agentti: ”Tunteilla on enemmän arvoa kuin öljyrahoilla”
- 6-1! Suomalaismaalivahdin joukkue järjesti murskajaiset Konferenssiliigassa
- FC Hongan Sofia Mannerille huippusiirto ulkomaille – liigahistorian suurin siirtosumma
- Lukas Hradecky ja Natalia Kuikka valittiin jälleen Vuoden pelaajiksi – Captain’s Ball Kaj Natrille
- Argentiinalaislegenda paljasti miksi kieltäytyi Man Unitedin tarjouksesta – Sir Alex Ferguson matkusti Lontooseen tapaamaan maajoukkuetähteä
- Toimittaja: Maailmanmestarivalmentaja jättää Argentiinan ensi kesänä – ajautui riitoihin jalkapalloliiton kanssa
- Katso: Lumipallosota keskeytti HJK:n ottelun!
- Liverpoolin ex-hyökkääjää odotti Turkissa kulttuurishokki: ”Viilsivät vuohen kurkun auki edessämme”