AC Milan on antanut potkut päävalmentajalleen Vincenzo Montellalle, jonka viimeiseksi otteluksi jäi sunnuntain 0-0-tasapeli Torinoa vastaan Serie A:ssa.

Hänet tulee korvaamaan seuran entinen pelaaja Gennaro Gattuso, joka palasi Milaniin kesällä valmentaakseen seuran Primavera-joukkuetta (alle 19-vuotiaat). Gattuso pelasi Milanissa vuosina 1999-2013 voittaen seuran kanssa muun muassa kaksi Serie A:n mestaruutta ja kaksi Mestarien liigaa.

Montella nimitettiin Milanin käskyttäjäksi viime vuoden kesänä. Hän luotsasi Rossonerin Serie A:ssa ensimmäisellä kaudellaan Eurooppa-liigan karsintapaikkaan oikeuttavalle kuudennelle sijalle.

Kesällä Milan käytti uusien omistajiensa avustuksella yli 150 miljoonaa euroa uusiin pelaajiin, mutta vahvistukset eivät ole tuoneet välitöntä menestystä. Joukkue on tällä hetkellä Italian pääsarjassa seitsemäntenä.

AC Milan

@acmilan
#ACMilan announce to have parted ways with @VMontella. Management of the first team is entrusted to Gennaro Gattuso, who leaves his position as Primavera coach and to whom we wish the best of luck